O letoun na elektrický pohon mají zájem hlavně aerokluby

01.10.2014


    Brno 1. října (ČTK) - Experimentální letoun na elektrický pohon, který vystavuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Vysoké učení technické (VUT), vzbudil zájem řady zájemců z komerční sféry. Jde především o aerokluby, které by chtěly nový pohon využít, řekl ČTK šéfkonstruktér letounu a zástupce ředitele Leteckého ústavu Antonín Píštěk. Letoun má přitom za sebou teprve první zkušební let.

    Přestože je o letoun s označením VUT 051 RAY zájem, bude tento model i nadále sloužit k pokusům. "Budeme na něm dále zkoušet elektrickou soustavu, kterou se snažíme optimalizovat," řekl Píštěk. Při prvním letu vydržel letoun ve vzduchu 27 minut, celou kapacitu baterií však nespotřeboval, umožňují let přes hodinu. Právě prodloužení výdrže baterií je jedním z blízkých úkolů výzkumného týmu. Na vývoji se dosud podílelo zhruba 30 lidí jak z Leteckého ústavu při VUT, tak také podniku Jihlavan Airplanes.

    Píštěk prozradil, že výzkumníci plánují další typ letounu s hybridním pohonem, tedy jak na baterie, tak na dieselový pístový pohon společně s Českým vysokým učením technickým. "V tomto projektu už se chceme více zaměřit na komerční využití. Elektrický pohon je ekologický díky malému množství exhalací a nižšímu hluku. Právě hluk je problém u sportovních letadel a lidé si na něj často stěžují," poznamenal Píštěk. Elektrický pohon se hodí podle něj například pro ta letadla, která tahají kluzáky, případně pro vyhlídkové lety.

    Cenově má být letadlo s elektrickým či hybridním pohonem běžně dostupné. "Motor je naší výroby a je stejně drahý jako pístový. Náklady na provoz jsou třetinové, podobně jako u aut na elektřinu. U hybridního pohonu je navíc šance většího doletu," popsal Píštěk.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka