Na letišti v Přerově se mají vyrábět legendární kluzáky Blaník

28.09.2014


    Přerov 26. září (ČTK) - V areálu bývalé vrtulníkové základny v Přerově by se příští rok měly začít vyrábět legendární kluzáky Blaník, jejichž produkci v roce 2006 po několika desetiletích ukončila v Kunovicích společnost Aircraft Industries. Výrobu chce zahájit ruský investor. Novinářům to dnes v Přerově řekl ředitel státního podniku LOM Praha Roman Planička. LOM Praha přerovské letiště po odchodu armády provozuje.

    "Jednání o přesunu výroby legendárního kluzáku Blaník probíhají už několik měsíců a nyní se nacházíme ve finální fázi. Pevně věřím, že už v příštím roce bude výroba (kluzáků Blaník na přerovském letišti) po všech nezbytných certifikacích a auditech zahájena," uvedl Planička. Kluzáky chce v Přerově podle něj vyrábět firma Blaník CZ. "Vím, že tento program byl odkoupen ruským investorem a jeho výroba bude zachována v ČR," odpověděl Planička na dotaz ČTK, zda zná vlastnickou strukturu budoucího výrobce kluzáků Blaník.

    Kunovická společnost Aircraft Industries loni prodala technickou dokumentaci ke všem typům celokovových kluzáků dříve vyráběných v LET Kunovice firmě Blanik Limited. Ta je dceřinou společností firmy S7 Engineering, která zajišťuje údržbu letounů západní výroby v Rusku a je schopna zajistit uplatnění na trhu i pro nově vyrobené kluzáky.

    Produkce kluzáků Blaník by se měla na přerovském letišti v následujících letech postupně zvyšovat, přičemž práci v novém provozu najde až několik desítek lidí. Státní podnik LOM Praha by měl podle Planičky s investorem v nejbližší době uzavřít nájemní smlouvu na jeden z místních hangárů. "Do konce roku dojde k předání haly a oni poté zahájí kroky k tomu, aby tady mohli vyrábět leteckou techniku," dodal Planička.

    Kluzáky Blaník se v Kunovicích vyráběly několik desítek let ve dvou modelových řadách L-13 a L-23 Super Blaník. Novější model L-23 Super Blaník je dvoumístný celokovový kluzák určený především pro základní pilotní výcvik. V kunovickém závodě se sériově vyráběl od roku 1989.

    Firma Aircraft Industries dosud vyrábí náhradní díly pro tento kluzák a společnost také poskytuje technickou podporu provozovaným kluzákům. Někdejší Let Kunovice a jeho nástupce Aircraft Industries Blaníků včetně modifikací vyrobil přes 6000. Byly exportovány do 40 zemí.

    LOM Praha, který pro armádu především opravuje a modernizuje vrtulníky, převzal přerovské vojenské letiště na začátku letošního roku. V budoucnu chce v Přerově zahájit také opravárenskou činnost. Letiště Přerov má nyní status veřejného mezinárodního a neveřejného mezinárodního letiště. Na letišti v Přerově by měl být nadále zachován civilní provoz, avšak v menším rozsahu než se původně plánovalo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka