Rusko chce jednat o pádu malajsijského letadla v RB OSN

18.09.2014


    New York 18. září (ČTK) - Rusko požádalo o zasedání Rady bezpečnosti OSN, na němž chce jednat o okolnostech červencové katastrofy malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na informační zdroje světové organizace. Schůze se má konat v pátek, západní diplomaté si ale lámou hlavu, co tímto krokem Moskva sleduje.

    Z viny na pádu stroje a smrti téměř 300 lidí jsou všeobecně obviňování proruští separatisté, protože osudná raketa země-vzduch byla s největší pravděpodobností odpálena z území, které ovládají. Podle západních diplomatů a novinářů existují důkazy o tom, že vzbouřenci disponovali baterií protiletadlových raket Buk, kterou byl údajně malajsijský boeing zasažen.

    Kyjev přímo viní ze zkázy letadla Moskvu, která povstalce podporuje a vyzbrojuje. Rusko obvinění odmítá a mlhavě naznačuje, že pád letadla by mohl být následkem útoku ukrajinského vojenského letadla. Oficiální ruské stanovisko se opírá o tvrzení, že bez války, kterou Kyjev vede na východě Ukrajiny proti povstalcům, by k sestřelení letadla nemohlo dojít.

    "Moc nechápeme, proč Rusko o svolání rady požádalo," řekl agentuře Reuters nejmenovaný západní diplomat. "Uvidíme v pátek," dodal. Nizozemsko předalo diplomatům v OSN svou první zprávu o vyšetřování katastrofy minulý týden, dokument ale jen potvrzuje, že letadlo bylo zasaženo "velkým množstvím vnějších objektů".

    V moskevských médiích se v minulých dnech objevily zprávy o tom, že ruští diplomaté chtějí v OSN předložit nové důkazy podporující ruské teze o ukrajinské vině a nastolit jisté "nezodpovězené otázky". Čeho se mají týkat, není ze zpráv ruského tisku jasné.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka