Beluga létá již 20. rokem

16.09.2014

Svůj první let Beluga  uskutečnila 13. září 1994 a před několika dny tak toto úchvatné cargo podobné bílé velrybě oslavilo své 20. narozeniny.


 

V roce 1995 flotila pěti Belug nahradila bývalé transportéry Super Guppy. Dnes Belugy uskutečňují na šedesát letů týdně mezi jedenácti různými místy, nesouce hlavní komponenty z letadel Airbus, včetně některých součástí do budoucích A380. 


Flotila letadel Beluga je užívána společností Airbus Transport International (ATI). Posádku tvoří vždy minimálně velící pilot, kopilot a mechanik.

 

Počátek výroby nových A350 XWB v roce 2012 a další navýšení ve výrobě letounů Airbus vedou ke zvyšování pohybu letounů Beluga, s vysokým nárůstem se počítá zejména v příštích pěti letech.

 

Beluga je derivací dvoumotorového A300-600R, oblíbeného zejména pro technické vlastnosti a navíc finančně výhodného typu Airbusu. "Bílá velryba" je vybavena motory CF6-80C2 od General Electric. Díky svým obdivuhodným rozměrům (56m délky, 17m výšky a šíři trupu 7,71m) je šampionem ve své kategorii (ve srovnání s An-124 nebo C-17). Bez mezipřistání může transportovat až 47 tun nákladu na vzdálenost 1660 km.


 

 


Zdroj:  <http://www.airbus.com/no_cache/newsevents/news-events-single/detail/le-beluga-celebre-le-20eme-anniversaire-de-son-vol-inaugural/> 


-DBS-

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

tohle ero

Odpovědět

Datum : 17.09.2014 19:26, Vložil : Tonda007

Tohle éro bych chtěl jednou řídit!!!

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka