Podle Moskvy za tragédii malajsijského letounu může Kyjev

10.09.2014


    Moskva 10. září (ČTK) - Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes obvinil Ukrajinu, že nese veškerou odpovědnost za tragédii malajsijského boeingu, který byl 17. července zřejmě sestřelen na východu Ukrajiny i s 298 lidmi na palubě. K neštěstí by podle ruského ministra nedošlo, kdyby Kyjev neřešil domácí problémy násilím a zbraněmi.

    Podle Kyjeva a Washingtonu letoun nejspíše sestřelili proruští separatisté raketou dodanou z Ruska, ti to popírají. Mezinárodní vyšetřování dosud k jasnému závěru nedospělo.

    "Katastrofa se odehrála ve vzdušném prostoru Ukrajiny, která nese veškerou, plnou odpovědnost za to, co se stalo," řekl generál Šojgu při schůzce s malajsijským ministrem obrany. "Jsem přesvědčen, že kdyby Ukrajina řešila vnitřní problémy bez použití ozbrojených sil, bez krveprolití, bez nasazení těžkého dělostřelectva, raketometů, letectva (...), pak by se ta tragédie neodehrála," řekl Šojgu podle agentury ITAR-TASS.

    Malajsijský ministr obrany Hishammuddin Hussein přicestoval do Moskvy právě kvůli červencovému neštěstí. Z Moskvy má namířit do Nizozemska, které vede vyšetřování katastrofy.

    Šojgu se ke katastrofě vyjádřil den po zveřejnění předběžné zprávy nizozemských vyšetřovatelů. Podle nich bylo příčinou katastrofy nejspíš zasažení letadla "množstvím vnějších objektů s vysokou energií", které způsobily, že se letoun ve vzduchu rozpadl. Malajsijský premiér Najib Razak již uvedl, že zpráva posiluje podezření, že letadlo sestřelila raketa země-vzduch.

    Moskva dříve tvrdila, že prý malajsijský boeing mohlo sestřelit ukrajinské letadlo. Podle opozičních komentátorů ale tuto verzi nizozemská zpráva už vyloučila, zatímco vládní deník Rosssijskaja gazeta dnes celé vyšetřování zpochybnil, jeho výsledky prý nemohou být objektivní.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka