Piloti na cvičení Ample Strike mají za dva dny přes 90 letů

10.09.2014


    Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 10. září (ČTK) - Více než 90 letů mají za sebou za první dva dny letové činnosti piloti letounů účastnících se mezinárodního armádního taktického cvičení Ample Strike 2014. Letová část cvičení začala v pondělí a potrvá do pátku. O víkendu je v plánu závěrečné vyhodnocení cvičení a odlety zahraničních účastníků. ČTK to dnes oznámil řídící cvičení Miroslav Svoboda.

    "V těchto dnech létáme od 09:00 až do 23:00, a to zejména v prostorech Náměšť, Libavá, Boletice a Bechyně. Noční lety se snažíme omezit na minimální potřebný počet," uvedl Svoboda.

    Piloti v prvních dvou dnech vzlétli podle mluvčí cvičení Magdaleny Dvořákové k 94 letům, ve vzduchu strávili 125 hodin. Předsunutí letečtí návodčí uskutečnili ve stejné době 260 navedení prostřednictvím letecké podpory a 83 na simulátorech.

    K dnešku se do cvičení zapojilo 1273 cvičících z 12 členských států NATO včetně České republiky. Zahraniční vojáci, kterých je 284, se do cvičení zapojují buď přímo leteckou technikou nebo účastí přesunutých leteckých návodčích a instruktorů. Úkoly plní 29 letounů a 50 kusů pozemní techniky. Cílem cvičení je sladit výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří určují pozemní cíle pro letectvo, s posádkami letadel a vrtulníků.

    Vedle typů letecké techniky, které se účastnily i předchozích cvičení Flying Rhino a Ramstein Rover na území ČR, jako jsou letouny L-39 Albatros, L-159 Alca, F-16, JAS 39 Gripen, PC-9, LearJet a vrtulníky Mi-35, Mi-17, Mi-71, se letos zapojilo také šest amerických bitevních vrtulníků AH-64 Apache a transportní letoun C-295M Casa.

    Hlavním dějištěm mezinárodního cvičení je 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a 21. základna taktického letectva v Čáslavi. Scénáře se odehrávají také ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá a s podporou činností prvků pozemních sil z 15. ženijního pluku v Bechyni.

    Cvičení Ample Strike 2014 je největším mezinárodním cvičením, které se letos v Česku koná. Jeho úkolem je společný výcvik aliančních jednotek. Trénují spolu například piloti a vojáci při navádění na pozemní cíle v rámci podpory pozemních operací. Podobnou spolupráci mohou využít například při nasazení v Afghánistánu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka