Dnů NATO v Mošnově na Novojičínsku se letos zúčastní 16 zemí

07.09.2014


    Ostrava 10. září (ČTK) - Šestnáct zemí bude mít své jednotky na letošních Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády České republiky, které se uskuteční 20. a 21. září na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Návštěvníci například uvidí poprvé v Česku finské letectvo, které předvede dynamickou ukázku nadzvukových bojových letounů F-18 Hornet. Novinářům to dnes v Ostravě řekl předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem podniku, Zbyněk Pavlačík. Akci navštíví i prezident Miloš Zeman.    Novinkou v koncepci akce, která se letos koná počtrnácté, je, že každý rok se jeden ze států stane takzvanou speciální partnerskou zemí. "Od toho si slibujeme jednak zvýšení atraktivity pro návštěvníky, protože tyto země by se prezentovaly v daleko širším spektru, no a taky je to možná zajímavé i pro ty země samotné odprezentovat, čím vším vlastně disponují," řekl Pavlačík.

    První partnerskou zemí se letos stane Polsko. Podle předsedy Jagella 2000 k tomu byly dva důvody. "Jednak je to naše společné letos 15. výročí vstupu do Severoatlantické aliance a za druhé Polsko bylo vůbec první zemí, která se zúčastnila už prvního Dne NATO v roce 2001," řekl Pavlačík.

    Polsko podle něj v Mošnově bude mít nebývalé zastoupení. "Předvede tady všechny svoje druhy nadzvukových letounů, své taktické letectvo, strategické letectvo, vrtulníky a také vozy svých speciálních sil, plus určitě velkým lákadlem bude i dynamická ukázka polského těžkého bojového tanku Leopard," řekl Pavlačík.

    Efektní stroje budou k vidění i ve statické části. Jako první civilisté v Evropě například lidé v Mošnově na vlastní oči uvidí americký konvertoplán CV-22B Osprey, který v sobě spojuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla.

    "Určitě bych taky upozornil na velice výjimečnou příležitost vidět všechny tři druhy švédských nadzvukových letounů Draken, Wiggen a český Gripen, které spolu historicky poprvé poletí v rámci sobotního i nedělního zahajovacího průletu," řekl Pavlačík.

    Připomněl, že Dny NATO doprovází i řada neveřejných akcí. Nejdůležitějšími z nich budou Mezinárodní supersonická konference o budoucnosti nadzvukového letectva, Evropská konference k problematice informační kriminality a oficiální jednání politických ředitelů ministerstev obrany členských států NATO.

    Poradce českého prezidenta Vlastimil Picek řekl, že Miloš Zeman akci navštíví v neděli 21. září a velice se na to těší. "Spojí to s dalším následným programem v moravském regionu, návštěvou Zlínského kraje," řekl Picek. Doplnil, že prezident si bude chtít prohlédnout statické ukázky a také se setkat s občany, zástupci bezpečnostních složek i s představiteli regionu. Pavlačík řekl, že to bude první návštěva hlavy státu na Dnech NATO.

    Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR představují vojenskou a leteckou techniku, bezpečnostní a záchranářské složky ve statických i dynamických ukázkách. Akce, na kterou je vstup zdarma, má tradičně vysokou návštěvnost. V roce 2012 tam za dva dny přišlo 208.000 diváků, loni jich při horším počasí bylo 145.000.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka