Kulaté výročí letňanského letiště

09.09.2014

Minulý víkend jsme nad letňanským nebem mohli shlédnout velmi zajímavé exempláře. Místní letiště slavilo úctyhodných 90 let od svého založení  a pro své návštěvníky nachystalo mnoho „lahůdek“. Na své si přišli milovníci historie, akrobacie, vojenského i moderního letectví. O tom, jaký byl průběh oslavy 90. narozenin letiště Letňany, hovoří Robert Speychal, výkonný ředitel Sportovního holdingu Praha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Letiště Letňany 

Byl dodržen kompletní program uváděný na oficiální internetové stránce letiště Letňany?
Kvůli technickým problémům nedorazil Letov Š. 39 a Suchoj Su-29. Ale diváci zase navíc mohli vidět letoun CASA C-295M, skupinu Brigadýrů a Beechcraft C-45H, který se v České republice představil vůbec poprvé. V programu došlo k časovému posunu asi o 30 minut a vzhledem k tomu, že se kolem páté hodiny blížila bouřka, která se Letňanům nakonec vyhnula, se do vzduchu nedostala letadla Sparrow ML, Cassa C-182 a skupina Saratog.

Máte přehled o tom, kolik přišlo celkem návštěvníků?
Oproti loňskému ročníku byla návštěva výrazně větší. Vstup byl zdarma, takže přesné číslo nemáme, ale odhadujeme, že se na Den letiště přišlo podívat 20 000 návštěvníků. A to i díky partnerství se souběžně probíhajícími veletrhy Sběratel
a World of Beauty na výstavišti PVA, odkud přišlo spoustu návštěvníků.

Došlo k nějaké mimořádné události nebo překvapení?
Největším překvapením byl určitě přílet Beechcraftu C-45H, který teprve ve čtvrtek přiletěl z Duxfordu do ČR a měl tedy českou premiéru na Dni letiště Letňany. Zajímavý pak byl jistě průlet letadla Casa C-295M. Bohužel došlo i k jedné nehodě. Při přistání ULL repliky FW190 zkolaboval podvozek, ale pilot nebyl zraněn. Letadlo bylo odneseno z dráhy a program pokračoval.

Přilétla nějaká letadla z jiných zemí?
Kromě letadel z Německa přiletěl Bücker Jungmann z rakouského Schärding-Subenu a jediná v dnešní době letuschopná Praga Baby ze švýcarského Thunu.
Ta málem zůstala v německém Vilshofenu kvůli technické poruše, ale naštěstí díky obětavosti lidí z Letňan a Aeroklubu Raná, kteří dojeli v jednu ráno do Vilshofenu autem a Babynu v noci opravili, mohla v sobotu dopoledne přiletět a ukázat se na svém rodném letišti.

Jaký byl ohlas ze strany návštěvníků? 
Máme jen samé pozitivní reakce, ať už na místě od návštěvníků nebo i na sociálních sítích.


-dbs-

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka