Lufthansa zrušila kvůli stávce přes 200 letů,hrozí další protesty

01.09.2014


    Berlín 5. září (zpravodaj ČTK) - Kvůli šestihodinové stávce pilotů na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zrušila dnes největší německá letecká společnost Lufthansa 218 letů, mezi nimi i dva páry letů mezi Frankfurtem a Prahou. Protest, který skončil ve 23:00 SELČ, podle agentury DPA neprovázely během odpoledne žádné incidenty. Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC), který stávkuje kvůli sporu o důchodový program, ale už dnes upozornil, že je připraven uspořádat v následujících dnech další stávky.    Lufthansa z technických důvodů rušila lety už od dnešního poledne a odvolala i několik spojů, které se měly uskutečnit v sobotu ráno. "Musíme zajistit, aby letadla byla na místě sobotních plánovaných odletů, abychom mohli co nejrychleji obnovit řádný provoz," řekla v televizi n-tv mluvčí Lufthansy Barbara Schädlerová. Firma později uvedla, že stávka postihla asi 26.000 cestujících a hospodářské škody jsou v řádu milionů eur.

    Rušení spojů postihlo i linku mezi Frankfurtem a Prahou. Lufthansa odvolala spoje, které měly z Frankfurtu do české metropole odletět v 17:20 a 21:55. Zrušeny byly také lety z Letiště Václava Havla do Frankfurtu, které měly z Prahy odletět v 18:25 a v 19:30.

    Lufthansa doporučila cestujícím na vnitroněmeckých linkách použít místo letadla rychlovlaky ICE a expresní meziměstské vlaky IC. Železniční dopravce Deutsche Bahn už oznámil posílení spojů na dnešní večer, umožňuje také cestujícím bezplatně vyměnit letenku za jízdenku na vlak. Pasažérům na mezinárodních linkách Lufthansa doporučila využít možnost zdarma přeložit letenku na jiný den, čehož využilo zhruba 14.000 zákazníků.

    Přepravce předpokládá, že stávka bude mít značné dopady především na cestující, kteří se do Frankfurtu vracejí z dovolených. Ve spolkových zemích Hesensko, Sársko a Porýní-Falc nyní končí školní prázdniny a Frankfurt je pro obyvatele těchto zemí nejobvyklejším uzlem pro lety do zahraničí a zpět.

    Piloti stávkují kvůli dlouhodobému sporu s vedením aerolinek o důchodový program. Podle dosavadního ustanovení kolektivní smlouvy mohou piloti odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než budou mít nárok na starobní důchod. Lufthansa chce nyní posunout možný věk pro odchod do penze na 59 let, což zdůvodňuje tím, že si ve vysoce konkurenčním prostředí letecké dopravy nemůže dovolit udržet program v současné podobě.

    Schädlerová dnes prohlásila, že vedení Lufthansy dalo odborovému svazu VC nabídku kolektivní smlouvy, o níž bylo připraveno jednat. Mluvčí odborů Jörg Handwerg ale deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že odborový svaz zatím nevidí žádné přibližování pozic firmy a pilotů, a proto je připraven v protestních akcích pokračovat. "Po páteční stávce může kdykoli znovu dojít k zastavení práce. Jak o víkendu, tak v následujícím týdnu," řekl.

    Svaz VC už kvůli důchodovému programu uspořádal v dubnu třídenní stávku, při níž Lufthansa musela zrušit asi 3800 letů. Minulý týden odbory vyhlásily šestihodinovou stávku v nízkonákladových aerolinkách Germanwings ze skupiny Lufthansy, zrušeno bylo přes 100 letů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka