Scénář cvičení Ample Strike 2014 se kvůli Ukrajině neměnil

30.08.2014

 

    Sedlec (Třebíčsko) 28. srpna (ČTK) - Scénář mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2014, které se v Česku uskuteční od 3. do 15. září, se v důsledku krize na Ukrajině nijak nezměnil. Novinářům to dnes řekl velitel vzdušných sil Armády ČR Libor Štefánik. Cvičení se kromě českých vojáků zúčastní také piloti a vojáci z 11 členských zemí NATO. Letouny budou startovat ze základny v Náměšti nad Oslavou a z letišť v Praze - Kbelích a v Čáslavi. 

    Námět cvičení podle Štefánika víceméně kopíruje scénář loňského cvičení Ramstein Rover. "Jde o přípravu našich a zahraničních pilotů a leteckých návodčích pro podporu pozemních jednotek. Není to reakce na události na Ukrajině, cvičení se plánovalo deset měsíců. Stejně tak byla dlouhodobě plánována i účast pobaltských států," řekl Štefánik. 

 

    Podle řídícího cvičení Miroslava Svobody se cvičení zúčastní 1340 vojáků, z toho kolem 300 zahraničních, 28 letounů a přibližně 50 kusů pozemní techniky. Kromě gripenů a ruských vrtulníků řady Mi budou do cvičení zařazeny také stíhačky F-16 nebo bojové vrtulníky Apache. "Létat se bude od 8. do 12. září denně od 09:00 až do 23:00, a to zejména v prostorech Náměšť, Libavá, Boletice a Bechyně. Noční lety budou omezeny na minimální potřebný počet," uvedl Svoboda. 

 

    Cvičení s názvem Ample Strike 2014 schválila česká vláda letos v lednu. Podle Magdaleny Dvořákové z Generálního štábu AČR půjde o největší mezinárodní cvičení, které se letos v Česku uskuteční. Jeho úkolem má být společný výcvik aliančních jednotek. Trénovat spolu budou například piloti a vojáci při navádění na pozemní cíle v rámci podpory pozemních operací. Podobnou spolupráci mohou využít například při nasazení v Afghánistánu. 

 

    Podle Svobody se rozdělením letové činnosti do tří letišť výrazně omezí hluková zátěž obyvatel v okolí náměšťské základny. "Vnímání cvičení obyvateli okolních obcí je pro nás důležité. Hluková zátěž nebude výrazně vybočovat z běžného letového dne na základně," řekl Svoboda. 

 

    Cvičení Ample Strike 2014 se zúčastní 11 členských států NATO, a to Belgie, Dánsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Slovensko, USA a Velká Británie. Pošlou buď vojenskou techniku, nebo letecké návodčí. Cvičení bude asistovat i velitelství vzdušných sil NATO. 

 

    Z české armády se cvičení zúčastní letci z Čáslavi, vrtulníková letka z Náměště nad Oslavou nebo specialisté z dalších vojenských útvarů. Z bojové techniky se zapojí letouny L-39 Albatros, L-159 Alca, F-16, Jas-39 Gripen, PC-9, LearJet a transportní letoun CASA, dále pak vrtulníky Mi-35, Mi-17, Mi - 171 a AH-64 Apache. 

 

    Cvičení navazuje na tematicky podobná mezinárodní cvičení Flying Rhino a Ramstein Rover, která se v České republice konala v předchozích letech. Tato cvičení byla vždy řízena určenými orgány NATO nebo Velké Británie. Podle Dvořákové se Česká republika jako hostitelský stát osvědčila, cvičení Ample Strike se proto letos bude konat poprvé zcela pod záštitou Armády ČR. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka