Před 85 lety obletěla zeměkouli první vzducholoď

28.08.2014


    Lakehurst (USA)/Praha 28. srpna (ČTK) - Nejúspěšnější vzducholoď všech dob, legendární německý vzdušný koráb LZ 127 Graf Zeppelin, se do historie zapsala i jako první stroj svého druhu, který obletěl zeměkouli. Stalo se tak před 85 lety, 29. srpna 1929, kdy slavnostně přistála v Lakehurstu v americkém státě New Jersey - místě, ze kterého se o 21 dnů, pět hodina a 31 minut dříve na cestu kolem světa vydala.

    K náročnému letu se spolu se vzducholodí vzneslo také 16 platících cestujících a sedmatřicetičlenná posádka. Jejím kapitánem nebyl nikdo jiný než sám šéf zavedené německé firmy Zeppelin a bývalý válečný velitel vzducholodí Hugo Eckener, díky jehož nezměrnému úsilí spatřil tento necelých 237 metrů dlouhý stroj světlo světa.

    Pasažéři měli kromě luxusně zařízené jídelny k dispozici soukromé kabiny s vlastní koupelnou. Let jim zpestřovaly i občasné sestupy do nižších výšek a nápaditý jídelníček, přizpůsobený zemím, nad nimiž se právě letělo. První zastávkou na trase dlouhé zhruba 31.400 kilometrů byla základna firmy Zeppelin ve Friedrichshafenu, odkud se pokračovalo bez mezipřistání až do Tokia a odtud, po pětidenním odpočinku, přes San Francisco zpátky do Lakehurstu.

    Během devíti let hladkého provozu uskutečnil LZ 127 Graf Zeppelin celkem 590 letů, nalétal přes půldruhého milionu kilometrů, přepravil 34.000 cestujících a 78 tun pošty. Po katastrofě vzducholodi Hindenburg v roce 1937 byl odstaven a o tři roky později na příkaz velitele Luftwaffe Hermanna Göringa sešrotován a hliník z něj použit na výrobu letadel.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 03.10.2017 01:15, Vložil : Nike Air Max 2017

Adidas Ultra Boost,Ultra Boost For Sale, Nike Air Max 2017 http://www.fsery.com/

Odpovědět

Datum : 16.07.2017 09:03, Vložil : Cheap Jordan 11

Nike Running Shoes, Nike Free Shoes, Cheap Jordan 11 http://www.airjordan13cheap.com/

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka