V Jihlavě překonali rekord v počtu letadel na jednom letišti

25.08.2014


    Jihlava 23. srpna (ČTK) - Na letišti Aeroklubu Jihlava dnes překonali český rekord v počtu slétnuvších se amatérských letadel na jednom místě. Na 25. Horácký letecký den se jich tam na travnatou plochu sneslo 210, o 72 více, než než v roce 2007. Rekord bude zapsán do České knihy rekordů. ČTK to řekl Josef Vaněk, rozhodčí Agentury Dobrý den, jež rekordy registruje.    "Do Jihlavy se slétlo 11 velkých letadel, 149 ultralightů, 30 rogal, sedm vírníků, devět větroňů, tři historické letouny a jeden vrtulník," upřesnil. Rekord zorganizovala Letecká amatérská asociace ČR a místní aeroklub.

    Horácký letecký den se řadí mezi čtyři největší akce tohoto druhu v Česku. Pravidelně každý rok na sklonku letních prázdnin se na letišti schází tisíce diváků, aby zhlédli nejen špičku současného létání, ale podívali se i do jeho historie. "Z leteckých ukázek se do Jihlavy podařilo dostat piloty tvořících absolutní špičku světového akrobatického nebe - třeba Ivana Tučka, Petra Jirmuse, Martina Stáhalíka, Zoltana Verese, Jurgise Kairyse, či Viktora Čmala," řekl ČTK ředitel leteckého dne a šéf aeroklubu Lubomír Navrátil.

    V neděli při 25. ročníku Horáckého dne budou po delší odmlce na jihlavském nebi burácet gripeny české armády a na statické ukázce se předvede transportní vrtulník Mi-171. Vedle nich návštěvníci uvidí třeba stroje Pilatus P-2, Harward Mk. II a zástupce cvičných letounů dvouplošník Boeing Stearman Classic Trainers z Plzně. Bucker Jungman, originální dvouplošník z roku 1958 vyrobený ve španělské produkci, předvede akrobacii z dob dávno minulých. "Lahůdkou tohoto vystoupení bude takzvaný let No hands, kdy pilot letící na zádech pustí řízení letadla a zvedne obě ruce nad hlavu, ven z kabiny dvouplošníku," dodal Navrátil.

    Diváci také uvidí anglický stroj Blériot - který premiérově předvede bombardování z letadla, německý Fokker a vzducholoď se předvedou ve scéně z první světové války. K vidění bude i francouzský Nieuport 12, nebo třeba Tatra 101 - jediný létající stroj Tatra 101 na světě, který je navíc poháněn originálním motorem Tatra T-100 z 1938. "Jedná se o speciální sportovní turistické letadlo, které se vyznačovalo ohromujícími výkony. V roce 1938 stroj dosáhl úctyhodného výškového rekordu 7470 metrů. V témže roce letoun vytvořil nový světový rekord v non-stop letu v přímé linii Praha - Chartúm výkonem 4340 kilometrů," uvedl ředitel.

    Akrobacii na leteckém dnu předvedou reprezentant ČR Jan Adamec a novinku na českém nebi - Jak 18T předvede dlouholetý reprezentant ČR v motorové akrobacii Petr Biskup.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka