Malajsia Airline teď posílá letadla z Evropy do Asie nad Sýrií

23.07.2014


    Damašek/Kuala Lumpur 22. července (ČTK) - Letecká společnost Malaysia Airlines, která přišla v minulých měsících o dvě letadla se stovkami pasažérů, nechává své stroje létat z Evropy nad bojovými zónami v Sýrii. Informovala o tom agentura AFP a společnost to přiznala s tím, že Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) syrský letecký prostor nevyčlenila z povolených leteckých tras. Na společenských sítích tato informace vyvolala pobouření.    Letadlo společnosti Malaysia Airlines s téměř 300 lidmi na palubě bylo minulý týden zřejmě sestřeleno nad východní Ukrajinou. Společnost nyní přiznala, že kvůli uzavření letecké trasy nad Ukrajinou, v neděli odklonila let MH004 z Londýna do Kuala Lumpur na trasu nad Sýrií. "Let MH004 byl po celou dobu v prostoru povoleném Mezinárodní organizací pro civilní letectví. Syrský vzdušný prostor není nijak omezen," uvedla v pondělním prohlášení na svou obranu Malaysia Airlines.

    Na sociálních sítích se okamžitě objevily četné komentáře. "Co se s těmi chlápky děje? Malajsijci teď létají nad Sýrií," napsal jeden uživatel Twitteru. "Chtějí přijít o další letadlo?" reagoval další.

    Malajsijské aerolinie i vláda se bránily kritice toho, že se let MH17 ocitl nad bojovou zónou na Ukrajině tím, že šlo o trasu, kterou ICAO povoluje a jež byla běžně využívaná pro lety z Evropy do Asie.

    Malaysia Airlines zatím nereagovala na dotazy, zda hodlá pro lety z Evropy a na tento kontinent nadále využívat syrský vzdušný prostor. Podle AFP chce společnost minimalizovat letový čas a náklady na spotřebu paliva. Vzhledem ke konfliktům na Blízkém východě a v Afghánistánu je stále těžší najít bezpečné trasy do Asie.

    Šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Tony Tyler se dnes zastal malajsijské letecké společnosti, když prohlásil, že "vlády a letecké navigační služby poskytují informace o vhodných leteckých trasách a malajsijské letadlo M17 letělo na jedné z nich".

    Problémy Malaysia Airlines nastaly v březnu, když společnost přišla o letadlo na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na palubě bylo 239 lidí a stroj ani ostatky pasažérů se dosud nepodařilo najít.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka