Ukrajinské úřady potvrdily smrt 49 vojáků v sestřeleném letadle

14.06.2014

 

    Kyjev 14. června (ČTK) - V ukrajinském vojenském letadle, které v noci na dnešek sestřelili separatisté u východoukrajinského města Luhansk, zahynulo 49 příslušníků ukrajinské armády. Podle informace ukrajinského ministerstva obrany bylo na palubě dopravního letounu Il-76 devět členů posádky a čtyřicet příslušníků dněpropetrovského výsadkového praporu. Všichni po pádu letadla zahynuli. 

 

    Ukrajinské ministerstvo oznámilo, že armádní dopravní letoun byl zasažen velkorážným kulometem při přistávacím manévru na luhanském letišti. Povstalci, kteří letiště už řadu dní ostřelují, pravděpodobně zasáhli stroj i raketou země-vzduch. 

 

    Jednotka ukrajinských výsadkářů měla v rámci plánované rotace nahradit vojáky sloužící v regionu. Stroj převážel i výzbroj, potraviny a zásoby, uvedla ukrajinská agentura Unian. 

 

    Proruští radikálové na východě Ukrajiny už sestřelili několik armádních letadel, dnešní útok je ale nejtragičtější. Minulý týden zahynuli na palubě sestřeleného dopravního letadla tři vojáci, koncem května v troskách vrtulníku Mi-8 zemřelo 14 lidí včetně ukrajinského generála. 

 

    Podle zpravodajského serveru Cenzor střeží luhanské letiště dvě výsadkářské jednotky, které jsou už týden fakticky v obklíčení. V okolí je několik povstaleckých palebných postů, které se vojákům nedaří zlikvidovat. 

 

    Obyvatelé Luhanska podle televize Espreso celou noc hlásili pohyb kolon nákladních automobilů a autobusů s povstalci. Luhanský zpravodajský server Informator dnes napsal, že radikálové se připravují k obraně půlmilionového města před očekávaným útokem armády. 

 

    O pokusu dvou vojenských kolon proniknout z Ruska do Charkovské oblasti dnes novináře informoval gubernátor oblasti Ihor Baluta. Během uplynulých 24 hodin podle něj ukrajinská armáda s pomocí bojových vrtulníků zastavila dvě kolony složené z osobních a nákladních automobilů a obrněných transportérů. 

 

    V noci na dnešek se podle ukrajinských médií bojovalo i ve městě Horlivka v Doněcké oblasti. Do bojů zasáhlo ukrajinské letectvo, které raketou zasáhlo budovu městské policie, kterou okupují vzbouřenci. Zásah vyvolal požár, při němž bylo zničeno třetí a čtvrté patro budovy. Útok si vyžádal jednoho mrtvého a několik zraněných. 

 

ZDroj ČTK

Foto WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka