Mladá Boleslav 14. června 2014

13.06.2014    Na mladoboleslavském letišti byly ukončeny přípravné práce, které probíhaly řadu měsíců a nyní se veškerá aktivita koncentruje na přílet zajímavých letadel a pohodlný příjezd návštěvníků. Hlavními organizátory jsou Aeroklub Mladá Boleslav a Nadační fond letadla Metoda Vlacha. Záštitu na leteckým dnem přijali společně Předseda poslanecké sněmovny parlamentu ČR pan Jan Hamáček, Hejtman Středočeského kraje MVDr. Josef Řihák a primátor statutárního města Mladá Boleslav MUDr. Raduan Nwelati. Hlavním a generálním partnerem jsou Odbory KOVO MB, které se nejen na akci finančně podílí, ale zprostředkovaly pro své zaměstnance výhodný prodej velkého množství vstupenek, dále Škoda Auto a magistrát města Mladá Boleslav. Akce je připravovaná jako charitativní, kdy část příjmu bude věnována organizaci Šance pro děti, jejímž mediálním partnerem je televizní hlasatel Ray Koranteng a která podporuje dlouhodobě hospitalizované děti v nemocnicích.

           

    Program Dobového leteckého dne je přímo nabit leteckými novinkami. Diváci uvidí bojové scény s vojáky a dvouplošníky z let 1915 – 18, dále letecké bojové ukázky letounů z let 1942 - 45 Supermarine Spitfire z Německa a Pilatus P2 ze Švýcarska, který přímo účinkoval ve filmu Indiana Jones. Ve druhé světové válce ještě zůstaneme, ale přesuneme se do Tichomoří, kde ve scénce Pacifik vystoupí letouny P40 Warhawk ze sbírky Jeana Salise z La ferté Alais, a zejména pak slavný americký obojživelný letoun Catalina, který přiletí z anglické letecké základny Duxford. Tento letoun je znám svými záchrannými akcemi po celém světě, kdy doslova lovil z vody sestřelené piloty. Scénky doplní slavný letoun P 51 Mustang, ze sbírky Český letecký ráj, který byl u nás poprvé při leteckém dnu v roce 2012.    Hned na začátku bude obloha patřit letounům Jas 39 Gripen a samostatné display ukázce této proudové stíhačky.

    Již tradičně budou vystoupení historických originálů i replik vystřídána vrcholovou akrobacií. Diváci uvidí opět některá velice oblíbená čísla jako na příklad skupinová akrobacie The Red Bull pod vedením Radky Máchové, sólovou akrobacii pilota The Red Bull air race Martina Šonky nebo sólovou akrobacii dvouplošníku Bücker Jungmann s pilotem Janem Rudzinským, akrobacii historického větroně Lö 100 s pilotem Milošem Ramertem a nebo skupinu dvouplošníků z Bavorska.

    Mezi další letecké zajímavosti budou patřit například letoun Dragon Rapide a Fieseler Storch oba z leteckého muzea pana Jozefa Kocha v Großenheinu, skupina Z 226, Ryan PT 22, Boeing Stearman, Harvard Texan, Stampe a další.    Nadační fond představí opět svých 10 replik, které vystoupí v bojových scénkách, nebo budou společně létat s dalšími letadly. V závěru leteckého dne se opět představí nejstarší letouny, repliky, Grade z roku 1909 a Metoděj Vlach z roku 1912.

    Během celého hlavního programu, který bude probíhat od 14.30 do 18 hod, čeká návštěvníky celá řada dalších překvapení a některé ještě před začátkem, kdy budou kolem pylonů létat motorové padáky a před diváky budou projíždět historická auta.

    Přílety letadel jsou řízeny podle informací na webových stránkáchwww.dobovyleteckyden.cz a nebo www.historical-airshow.com, kde jsou uvedeny podrobně časy příletů, vstupní body letiště a další informace.

    Přístup pro pěší diváky bude Regnerovou ulicí, kolem letiště a vilek až k letišťní dráze, kde bude vstup pro pěší a VIP. Diváci, kteří přijedou auty z Mladé Boleslavi mají dvě možnosti: z Hejtmánky po staré pražské silnici do Bezděčína, pak vpravo směr Neuberk a chrást přímo k parkovišti anebo pod hradem odbočí do Neuberka a tam vlevo přímo k parkovišti, které je nově připraveno přímo u silnice Bezděčín Chrást. Vstupní brána letiště bude otevřena pouze pro organizátory, historická vozidla a kostýmovaný personál.

    Na letišťní ploše budou také významné změny. Rozšířili jsme stojánku letadel, aby si návštěvníci mohli vše pohodlně prohlédnout a vyfotografovat. Přímo uprostřed diváků budou vystavena letadla, která se již nevešla do programu, ale jsou zajímavá a budou se líbit. Prostor pro historická vozidla a vojáky a jiné zajímavosti je také organizován na jiném, divácky zajímavějším místě.

    Občerstvení bude opět v podobě stánků s jídlem, pivem a nealkoholickými nápoji. Partnerem je pivovar Krušovice. Po zkušenostech z minulých let budou v prostoru pro diváky zajištěny cisterny s pitnou vodou.    Celý den budou organizovány vyhlídkové lety aeroklubovými letouny za cenu 650,- Kč/sedadlo/15 min. Na místě je možné dohodnout s provozovatelem i vyhlídkové lety originálním historickým letounem De Havilland Tiger Moth  za cenu 2.000,- Kč/15 min, Fieseler Storch (dvoumístný letoun) za cenu 1 500 Kč/min a Dragon Rapide (pětimístný) za cenu 1 000 Kč/15 min.

    Na závěr nezbývá nic jiného než popřát všem návštěvníkům i pořadatelům krásné „ letecké“ počasí, aby se celé to několikaměsíční obrovské úsilí organizačního týmu proměnilo v jeden krásný letecký zážitek.

 

Aeroklub Mladá Boleslav

Nadační fond letadlo Metoda Vlacha

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 13.06.2014 23:26, Vložil : Jakub

Snad vyjde počasí zítra

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka