Leteckým dispečerům v Rakousku a prý i v ČR záhadně mizely údaje

13.06.2014


    Vídeň/Praha 12. června (ČTK) - Leteckým dispečerům v Rakousku a v některých sousedních zemích, včetně Česka, údajně nedávno z radarových displejů dvakrát na bezmála půl hodiny záhadně zmizela data monitorovaných letadel. Žádné nebezpečí prý ale nehrozilo. Podle agentury AP o tom dnes informoval rakouský úřad, který má na starosti bezpečnost letecké dopravy. Mluvčí českého Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma ČTK řekl, že podle informací z Rakouska potíže mohly souviset s cvičením v Maďarsku, jež se týkalo elektronického boje.    Marcus Pohanka z rakouské letové kontroly označil incidenty z 5. června a z 10. června jako bezprecedentní. Uvedl, že znenadání zmizely údaje o výšce, lokaci a identitě a další informace o celkem 13 letadlech nacházejících se nad Rakouskem. V obou případech na zhruba 25 minut.

    Podle Pohanky se obdobné incidenty odehrály i v několika sousedních zemích. O prověření událostí byly požádány příslušné orgány Evropské unie. List Kurier napsal, že podobné problémy hlásili i letoví dispečeři v německém Mnichově a Karlsruhe a také v Praze.

    Mluvčí ŘLP Klíma uvedl, že v Česku docházelo ke krátkodobým ztrátám radarového signálu, nemělo to ale vliv na bezpečnost leteckého provozu. Informaci o tom, kolika letů se potíže týkaly, neměl. Podle Klímy je nyní na evropské agentuře Eurocontrol, aby událost přezkoumala a zjistila její příčinu.

    Podle nejmenovaných expertů, které deník Kurier cituje, šlo zjevně o rušení mezi letadly a pozemní kontrolou. Pohanka to nechtěl komentovat a neupřesnil ani, o jaká letadla šlo. Naznačil jen, že alespoň u některých to vzhledem k výšce byly dálkové lety. Dodal, že v žádné chvíli nehrozilo žádné nebezpečí. Byla okamžitě podniknuta opatření pro nouzovou situaci, včetně navázání hlasového kontaktu s piloty a rozšíření koridorů.

Zdroj ČTK
Foto WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka