Airbus úspěšně vyzkoušel model letounu schopného létat na orbitu

04.06.2014


    Berlín 3. června (ČTK) - Model zamýšleného letadla schopného vystoupat s turisty až do vesmíru, tedy do výšin kolem 100 kilometrů nad Zemí, úspěšně provedl svůj první zkušební let. Podle agentury DPA to dnes v Mnichově oznámila společnost Airbus Defense and Space, o jejíž projekt jde.

    Cílem prvního testu bylo podle sdělení firmy vyzkoušet letové podmínky v závěrečných fázích po návratu stroje do atmosféry. Zkouška se uskutečnila nad Jihočínským mořem a zapojilo se do ní sedm plavidel rozmístěných zhruba sto kilometrů od singapurského pobřeží.

    Model ve čtvrtinové velikosti plánovaného letounu dopravila na místo nákladní loď. Z ní ho do výšky tří kilometrů vynesl na laně vrtulník a poté odjistil. Stroj pak podle plánu přistál na moři, z něhož byl po několika hodinách vyzdvižen.

    Vesmírné plavidlo, které tvarem připomíná tryskové letadlo, má v budoucnu vynášet do vesmíru až čtyři turisty najednou. Těm má ve výšce kolem sta kilometrů poskytnout nevšední zážitek stavu beztíže a nádherný pohled na modrou planetu.

    Dvouhodinový let bude každého turistu stát zřejmě 200.000 eur (zhruba 5,5 milionu korun). První komerční lety by mohly začít sedm let po získaní financí na vývoj. Odhaduje se, že náklady by měly dosáhnout několika miliard eur. Společnost již investory hledá.

    Letoun by mohl být využit rovněž k vědeckým a operativním misím a nabídnout přístup do vesmíru. Mohl by se také stát průkopníkem rychlé dopravy mezi vzdálenými místy na Zemi.

    Jako evropský transportní prostředek k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ale plánované kosmické letadlo Airbusu neposlouží. Jeho výškový dosah má být maximálně 200 kilometrů, ale orbitální komplex létá ve výškách 350 až 400 kilometrů.

Zdroj ČTK
Foto WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka