Jihočeské letiště začalo poskytovat navigační služby

31.05.2014

 

    Planá (Českobudějovicko) 30. května (ČTK) - Jihočeské letiště v Plané u Českých Budějovic dnes od Úřadu pro civilní letectví ČR převzalo osvědčení k poskytování letových navigačních služeb. Tím je zase blíže k zahájení veřejného mezinárodního provozu. Po Kunovicích a Hradci Králové je tak třetím srovnatelným letištěm v republice, které toto osvědčení má, je prvním letištěm, které muselo doložit plnění požadavků podle nově změněné legislativy. ČTK to řekl ředitel letiště Ladislav Ondřich. 

    "Letiště Budějovice se tím zařadilo mezi letiště, která poskytují služby z evropského pohledu, což je ten markantní rozdíl," uvedl při předání osvědčení sekční ředitel Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký. Osvědčení podle něj otevírá cestu k tomu, aby letadla mohla být z letiště vedena i podle přístrojů, tedy za zhoršených podmínek. 

 

    Společnost je dosud držitelem oprávnění provozovat letiště jako veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní pro lety za viditelnosti. Loni na něm bylo odbaveno přes 3150 letadel. 

 

    "Proces ověřování trval několik měsíců a společnosti Jihočeské letiště musela předložit úřadu pro civilní letectví více než 80 dokumentů, kterými dokazovala svou způsobilost ať už z oblasti bezpečnostní, certifikaci využívaných přístrojů, či zabezpečení kvalifikovaným personálem," uvedl ředitel. Platnost pověření poskytovat letové navigační služby je českobudějovickému letišti udělena na šest let. 

 

    Zakladatelé společnosti Jihočeské letiště a.s. jsou Jihočeský kraj a město České Budějovice. Na společné podpoře financování provozu letiště, které se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, se dohodly v roce 2006. Tehdy vojenský provoz nahradil civilní. Jeho rekonstrukce začala v roce 2009. V areálu je na 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá. Letiště je zatím soběstačné z necelých 30 procent. 

 

    Město i kraj sponzorují provoz ročně stejným dílem - 16 miliony korun ročně. Kraj investuje do modernizace a shání strategického partnera. Předloni Evropská komise zamítla už schválený, zhruba miliardový projekt modernizace letiště a od té doby kraj financuje rozvoj ze svého. Letos vedle provozní dotace počítá v rozpočtu s 95 miliony Kč na modernizaci a za 42 milionů tam buduje heliport krajské záchranné služby. 

 

    Ve spolupráci s projektanty se podařilo zredukovat rozpočet na dostavbu letiště na zhruba 511 milionů korun. Za 95 milionů korun se letos pořídí radionavigační a světelné vybavení. Absence tohoto zařízení je jednou z překážek pro zavedení pravidelných i charterových letů pro letadla typu Boeing 737 či Airbus A 320. 

 

Zdroj ČTK

Foto WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka