Malajsie zveřejnila satelitní data týkající se zmizelého letadla

29.05.2014


    Kuala Lumpur 27. května (ČTK) - Malajsijská vláda dnes zveřejnila nezpracovaná data, na jejichž základě vyšetřovatelé dospěli k názoru, že se pohřešované letadlo společnosti Malaysia Airlines v březnu zřítilo v jižní části Indického oceánu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.    Hrubá data vláda předala nejprve příbuzným pasažérů zmizelého boeingu 777, kteří opakovaně žádali malajsijské úřady o větší transparentnost, a poté poskytla údaje také médiím.

    Dokument obsahuje 47 stran údajů zaznamenaných britskou satelitní firmou Inmarsat. Zahrnují elektronickou komunikaci (takzvaný handshake, tedy "potřesení rukou") mezi zařízením Inmarsatu na palubě letadla a pozemní stanicí, které se během letu boeingu každou hodinu propojily. Tyto signály nebyly původně určeny k vystopování trasy letadla, ale vyšetřovatelé neměli při pátrání jiné údaje k dispozici, protože ostatní komunikační systémy letounu byly vypnuty.

    Podle nezávislých odborníků citovaných agenturou AP ale zveřejněná data nejsou v takovéto podobě příliš cenná. Připojeny totiž nejsou klíčové propočty a postupy, které by objasnily, jakým způsobem vyšetřovatelé data ke stanovení svých závěrů využili.

    "Je to spousta materiálu, který není moc důležitý. Jsou tam možná dvě, tři stránky důležitých informací, zbytek je jen šum," prohlásil satelitní inženýr Michael Exner, který propočty vyšetřovatelů analyzuje.

    Rada rodin nezvěstných cestujících, kteří pocházeli hlavně z Číny, ostře kritizovala malajsijskou vládu za řešení katastrofy. Příbuzní Malajsii obviňují, že jim zpočátku poskytovala rozporuplné informace a že množství údajů před nimi zatajila.

    Boeing společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě se ztratil 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetřovatelé na základě satelitních a radarových dat došli k názoru, že se letadlo z neznámých důvodů odchýlilo od své trasy a spadlo stovky kilometrů západně od Austrálie do Indického oceánu.

    Trosky letadla doposud nebyly nalezeny. V pátrání pokračuje na dně Indického oceánu ponorka Bluefin, která by měla ukončit svou misi ve středu. Její úlohu později převezme vyspělejší zařízení.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka