Diváky na Aviatické pouti čeká ukázka z vietnamské války

10.05.2014

 

    Pardubice 10. května (ČTK) - V atraktivní scéně se na letošní Aviatické pouti předvedou letadla, která operovala na přelomu 60. a 70. let minulého století ve vietnamské válce. Vedle amerických vojáků a vietnamských bojovníků v dobovém oblečení se v Pardubicích 31. května a 1. června představí i pozemní technika a vzduch ovládnou vrtulníky i vrtulová letadla. ČTK to sdělil Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. 

    Z vrtulníků bude v Pardubicích legendární Bell 47G s charakteristickou prosklenou kabinou a bitevní vrtulník Bell AH-1S Cobra. V bitevní úloze se rovněž představí letoun North American T-28 Trojan a průzkum bojiště provede pozorovací Cessna O-2A. Je zajímavá netypickým konstrukčním uspořádáním s dvojicí motorů, z nichž jeden je v přídi trupu a druhý s tlačnou vrtulí na zádi trupu. Stroj se přímo nezúčastnil bojů ve Vietnamu, ale v 70. letech byl zařazen do služby na amerických leteckých základnách v Německé spolkové republice. 

 

    "Jde o mimořádnou ukázku, protože na jiných akcích se předvádějí povětšinou boje z období světových válek, ale tento, deset let trvající, konflikt není při žádných příležitostech připomínán," uvedl Ladislav Minařík z organizačního štábu Aviatické pouti. 

 

    Podobnou scénu z vietnamské války mohli sledovat diváci na Aviatické pouti před dvěma lety. Pořadatelé se ukázku rozhodli zařadit i v letošním roce, kdy uplyne půl století od vypuknutí války ve Vietnamu. 

 

    Aviatická pouť se koná na pardubickém letišti 31. května a 1. června. Podrobný program bude zveřejněn na stránkách akce. 

 

Zdroj ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka