Aviatická pouť v Pardubicích připomene válečné konflikty

03.05.2014

 

    Pardubice 2. května (ČTK) - Tradiční Aviatická pouť v Pardubicích letos ponese podtitul Rytíři nebes a připomene letecké souboje z válečných konflitků minulého století a především 100 let od vypuknutí první světové války. Čtyřiadvacátý ročník se koná na přelomu května a června, sdělil dnes ČTK pořadatel Jan Rudzinskyj. 

    "První komponovaná scéna zařazená v programu bude mít námět právě v dobách první světové války. Stala se také prvním konfliktem, kde ve větší míře bojující strany využily letectvo," uvedl Rudzinskyj. 

 

    Návštěvníci letos uvidí letecké představení amerického dvoutrupého stíhače P-38L Lightning s dvoumotorovým bombardérem B-25J Mitchell a námořním stíhačem F-4U-4 Corsair. Tříčlenná skupina předvede společný přemet. Scénu z jarních měsíců druhé světové války představí americký stíhací North American P-51D Mustang společně se sovětským stíhačem Jakovlev Jak-3. 

 

    "Tehdy německá vojska přesouvala své jednotky a také zajatce z východu směrem na západ. Právě osvobození kolony se zajatci bude hlavním motivem představení," řekl Rudzinskyj. 

 

    Leteckou akademii, která na pardubickém letišti působila od září 1945, připomene vystoupení britského stíhacího letounu Supermarine Spitfire. Na tomto typu pardubičtí akademici školili prvky vyšší pilotáže. 

 

    "Bojové ukázky se nezastaví jen v období druhé světové války, ale jedna z komponovaných scén zahrne i válku ve Vietnamu. Pozemní ukázku doprovodí ukázky vrtulníků Bell 47G a Bell AH-1G Cobra společně s americkým strojem T-28 Trojan," řekl Rudzinskyj. 

 

    Kromě letových ukázek bude na pardubickém letišti k vidění historická i současná vojenská technika, automobiloví veteráni nebo technika hasičského sboru. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka