Samková letěla s akrobatickým pilotem Šonkou

19.04.2014


    Rovinj (Chorvatsko) 13. dubna (ČTK) - Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková si vyzkoušela, jaké je to letět s nejlepším českým akrobatickým pilotem Martinem Šonkou. Při dnešním závodu Red Bull Air Race v Chorvatsku usedla do dvoumístného letadla a užila si dávku adrenalinu. Šonka nakonec v závodu obsadil šesté místo a vylepšil tak o tři pozice své dosud nejlepší umístění z minulého závodu v Abú Zabí. Závod vyhrál Rakušan Hannes Arch.    "Nooo, bylo to teda dost divný na začátku, jak to strašně rychle mění směr. Byl to strašnej nezvyk, ale pak to bylo hustý, ta brána, ty pylony se blíží tak strašně rychle, vůbec nechápu, jak to piloti můžou všechno stíhat," uvedla v tiskové zprávě Samková.

    Ve vzduchu zažila přetížení dokonce až 6,6 G. "V jednu chvilku to byl docela extrém, delší dobu by to nebylo nic příjemného. Ale když jsme třeba letěli hlavou dolů, tak jsem se smála, to byla paráda. Hlavně mám radost, že to vydržel můj žaludek, trochu jsem se bála, co na to řekne," prozradila Samková.

    Šonka v těžkých podmínkách po nevydařené kvalifikaci zabojoval. Problémem byl zejména silný vítr a fanoušci viděli nezvykle velké množství trefených pylonů. ”Dneska to bylo náročný. Podmínky v trati se strašně měnily, vítr foukal z úplně opačné strany než v minulých dnech. V každé bráně vás to tlačilo do pylonů," popisoval Šonka.

    Český závodník ale ani jeden pylon netrefil. "Věděl jsem, že soupeři mají problémy, proto jsem potřeboval letět hlavně čistě. Chybce jsem se sice nevyhnul, ale prošli jsme mezi osm nejlepších a to se počítá," radoval se. "Šesté místo je zlepšením oproti minulému závodu a jdeme tak po cestě, kterou jsme si vytyčili,” dodal Šonka.

    Další závod se koná 18. května v Malajsii.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka