Australská vláda schválila druhé letiště pro Sydney

15.04.2014


    Sydney 15. dubna (ČTK) - Austrálie schválila výstavbu druhého mezinárodního letiště v Sydney. Oznámil to dnes australský premiér Tony Abbott. Největší australské město má současnosti jediné letiště na východním okraji. O druhém letišti se mluvilo více než 50 let, napsala agentura Reuters. Projektové práce začnou podle premiéra okamžitě. Zahájení stavebních prácí Abbott předpokládá v roce 2016.    Abbott, který se úřadu předsedy vlády ujal na konci loňského roku, se zaměřuje na infrastrukturu, od které si slibuje, že zmírní dopad utichajícího boomu investic v důlním průmyslu na růst domácí ekonomiky.

    Letiště se bude nacházet na západosydneyském předměstí Badgerys Creek, které leží zhruba 50 kilometrů od obchodního centra. Náklady na vybudování letiště se odhadují na 2,4 miliardy dolarů (zhruba 44,8 miliardy Kč). Finance na něj půjdou především ze soukromého sektoru. Vláda si vezme na starost vybudování okolní infrastruktury včetně silnic, citoval premiéra na svém webu list Sydney Morning Herald.

    "V podstatě to bude balík infrastruktury pro západní Sydney, dlouhou dobu zpožděný balík..., který zahrnuje také letiště," řekl Abbott.

    První letadla by nové letiště mohlo odbavit v polovině 20. let. Jakmile najede na plný provoz, vytvoří prý až 60.000 pracovních míst.

    Abbott dal podle zpravodajského serveru BBC zároveň na srozuměnou, že chce letiště bez přerušení nočního provozu. Současné sydneyské mezinárodní letiště Kingsforda Smithe je od města vzdáleno pouhých osm kilometrů a funguje se sedmihodinovou noční přestávkou v letovém provozu.

Zdroj ČTK
foto WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka