Irák koupí za čtyři miliardy Kč 12 zakonzervovaných letadel L-159

08.04.2014

 


    Praha 7. dubna (ČTK) - Irák koupí zhruba za čtyři miliardy korun 12 zakonzervovaných letounů L-159 Alca. Jsou to letadla české armády, společnost Aero Vodochody je v obchodě prostředníkem. Podepsání smlouvy ČTK potvrdil Martin Danko, mluvčí firmy Penta Investments, která Aero vlastní. Server Lidovky.cz píše, že zástupci iráckého ministerstva obrany se s firmou Aero dohodli v neděli, stroje by se prý měly do Iráku dostat nejpozději v září. O vydání vývozní licence v případě L-159 musí rozhodnout licenční správa ministerstva průmyslu a obchodu.    Podle dnešního vyjádření ministerstva obrany by měla být tento měsíc podepsána smlouva o prodeji L-159 americké firmě Draken International. Loni v listopadu tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek oznámil, že armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných L-159 této firmě. Společnost měla zájem o 24 provozuschopných strojů a o čtyři na náhradní díly.

    Mluvčí ministerstva Jan Pejšek dnes ČTK řekl, že smlouva s Američany by měla být podepsána v dubnu, koupit by měli 12 plně zprovozněných letadel a dvě ve stavu, v jakém jsou uložena, tato dvě by sloužila zřejmě na náhradní díly. O ceně kontraktu s Drakenem Pejšek spekulovat nechtěl, podle informací ČTK by z něj ale ministerstvo obrany mohlo získat zhruba 200 až 300 milionů korun. Až bude uzavřen tento obchod, může se podle mluvčího s Drakenem jednat o opci na případný nákup dalších L-159.

    Podle Pejška platí, že z 36 zakonzervovaných letadel je 26 ve stavu, který umožňuje dodat je eventuálnímu kupci relativně rychle. "Ty ostatní, tam už je to s otazníkem, kolik by to stálo (uvést je do odpovídajícího stavu)," dodal mluvčí.

    Zájem o koupi nových bitevníků české výroby projevil Irák v roce 2012. Tehdy mělo jít o 28 letadel zhruba za 19,2 miliardy korun. Nakonec se však Irák rozhodl pro korejské stroje. Server IHNED.cz ale v březnu napsal, že korejská firma není schopna dodržet datum dodávky, proto se Bagdád opět obrátil na Prahu.

    Lidovky.cz dnes uvedly, že celková hodnota nynějšího obchodu je 200 milionů dolarů, tedy zhruba čtyři miliardy korun. Zatím podle webu není jasné, kolik peněz na obchodu vydělá ministerstvo obrany. Podle mluvčího Pejška zatím ministerstvo oficiálně neobdrželo informaci o tom, že Aero podepsalo s Iráčany smlouvu. Tiskový odbor tak nemá ani přesný údaj, kolik letounů chtějí koupit.

    Vývoz letounů L-159 podléhá režimu zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. O vydání licence rozhoduje licenční správa ministerstva průmyslu a obchodu ve správním řízení. "Licenční správa dosud neeviduje žádnou žádost o udělení vývozní licence k vývozu letounů L 159," uvedl Tomáš Loskot z tiskového oddělení MPO.

    Armáda má 36 zakonzervovaných bitevníků, 26 z nich je v takovém stavu, že je možné je relativně rychle prodat. Zbylých deset by před prodejem potřebovalo větší technickou péči, řekl Pejšek. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý dnes ČTK řekl, že Iráčané potřebují bitevníky jako cvičné stroje pro piloty, kteří budou později létat na amerických stíhačkách F-16.

    Vojenské letectvo má 72 bitevníků, za které zaplatilo 51 miliard korun. Piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich. Zakonzervováno je výše zmíněných 36 strojů.

Zdroj ČTK

 

 

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka