Zlin Aircraft má novou montážní halu s roční produkcí 50 letadel

03.04.2014


    Otrokovice (Zlínsko) 2. dubna (ČTK) - Otrokovický výrobce cvičných, akrobatických a víceúčelových letadel Zlin Aircraft dnes otevřel novou montážní halu. Firmě umožní vyrábět 40 až 50 letadel ročně, dosud jich zvládala ve starých prostorách maximálně 12, řekl dnes ČTK ředitel Miloslav Tutter.    Společnosti výrazně přibývá zakázek, pro letošek uzavřela kontrakty na výrobu 20 letadel. Patnáct z nich půjde do Jižní Ameriky, zbytek do evropských zemí. Uchází se také o velkou zakázku pro Turecko, šlo by o výrobu 56 letadel. Loni Zlin Aircraft vyrobil osm letadel.

    Nová hala stála firmu 15 milionů korun z vlastních zdrojů a práce trvaly čtyři měsíce, výroba se do ní přesune v září. Firma má rovněž novou výměníkovou stanici a nový systém rozvodu tepla v celé budově. "Jednotlivé haly se budou zásobovat podle potřeby, lze to ovládat i dálkově," doplnil.

    Firma plánuje také obnovu dalších čtyř hal za asi 20 milionů korun. Původní montážní hala by měla sloužit sportovnímu vyžití. "Chceme značnou část fabriky otevřít veřejnosti," poznamenal Tutter.

    Pokud by Zlin Aircraft uspěl v tendru pro Turecko, musel by přijmout další zaměstnance. "Už nyní přibíráme další lidi. Jsme částečně omezení tím, že potřebujeme kvalifikované pracovníky a na trhu práce je s nimi problém," uvedl ředitel. Firma nyní zaměstnává 130 lidí a plánuje letos přijmout 20 až 30 dalších.

    Výsledky tendru pro Turecko by měly být známy v půlce dubna. "Bojujeme také v řadě dalších tendrů, týkají se Jižní Ameriky," řekl Tutter. O letadla se podle něj zajímali také Finové, vedení firmy pojede jednat i do Kazachstánu.

    Firma nyní vyrábí pro Mexiko letadla ZLIN 242, která jsou určena pro základní a pokračovací výcvik v civilních a vojenských leteckých školách a pro akrobatické lety. Dvě letadla pro evropské země budou typu ZLIN 143 LSi Flir. Letadlo se používá s kamerou například pro ostrahu hranic, kontrolu pobřeží, prevenci požárů, využívají ho také soukromé bezpečnostní agentury k hlídání objektů.

    Zlin Aircraft je ryze česká společnost fungující od roku 2009 a navazující na tradici Jana Antonína Bati, který založil společnost vyrábějící letadla stejnojmenné značky v roce 1934.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka