Piloti německé společnosti Lufthansa zahájili třídenní stávku

02.04.2014


    Berlín 2. dubna (zpravodaj ČTK) - Piloti německých aerolinek Lufthansa zahájili dnes o půlnoci třídenní stávku. Oznámil to mluvčí odborového svazu pilotů Vereinigung Cockpit (VC). Protestní akcí si piloti chtějí prosadit lepší pracovní podmínky. Největší německé aerolinky už kvůli stávce v předstihu zrušily 3800 z 4300 plánovaných letů a zasažena jsou i spojení mezi Prahou a německými velkoměsty.    Situace na dvou nejvýznamnějších letištích Lufthansy ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově byla dnes ráno klidná, podle televize N24 dorazilo do odletových hal výrazně méně cestujících než je ve všední dny obvyklé. Pracovníci Lufthansy zřídili v halách stánky, kde nabízejí pasažérům občerstvení a radí jim s možnostmi náhradní dopravy. Zaměstnanci obou letišť také připravili polní lůžka pro cestující, kteří nemají víza pro vstup do schengenského prostoru a kvůli stávce uvízli v transitní zóně.

    Ve vnitroněmecké dopravě nahrazují některé lety železniční spojení. Společnost Deutsche Bahn kvůli tomu posílila provoz na hlavních linkách.

    Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt vyzval vedení aerolinek a odbory, aby se vrátily k jednání a pokusili se stávku předčasně ukončit. "Každý den stávky omezuje mobilitu statisíců lidí. Proto je žádoucí dojít rychle k řešení sporu, je to v zájmu zaměstnanců i zaměstnavatele," řekl ministr deníku Bild.

    Ze strany politiků zaznívají i kritické hlasy vůči stávkujícím. Klaus Barthel z vládní sociální demokracie (SPD) si dnes stěžoval, že malé odborové svazy zastupující zaměstnance na klíčových místech společností mají nepřiměřeně velkou sílu a prosazují zájmy malé skupiny lidí na úkor mnoha jiných. Už v úterý se pro omezení síly malých odborových svazů vyslovil poslanec Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Arnold Vaatz.

    Stávka kromě Lufthansy zasáhla i její dceřiné nízkonákladové aerolinky Germanwings, které zrušily zhruba 700 z 1300 naplánovaných letů. Celkem protest během tří dnů postihne na 425.000 pasažérů obou společností. Aerolinky jim nabízejí možnost zdarma přeložit letenku na jiný den nebo ji stornovat, což už v úterý využily tisíce lidí.

    Mezi zrušenými spoji jsou i všechny lety Lufthansy a Germanwings z Prahy do Frankfurtu nad Mohanem a Kolína nad Rýnem naplánované na dnešek, čtvrtek a pátek. Jde o šest párů spojení denně. V případě linky do Frankfurtu existuje alternativní spojení provozované Českými aeroliniemi, náhradní přímý let z Prahy do Kolína nad Rýnem ale žádná letecká společnost nevypravuje.

    Stávka je jednou z největších v historii Lufthansy a způsobí aerolinkám významné ztráty. Analytik Deutsche Bank Michael Kuhn odhaduje, že třídenní protest pilotů bude Lufthansu stát 70 až 80 milionů eur (1,9 až 2,2 miliardy korun), což odpovídá zhruba pěti procentům plánovaného provozního zisku za letošní rok.

    Odborový svaz pilotů vyhlásil stávku ve snaze zvýšit tlak na vedení Lufthansy při jednáních o lepších pracovních podmínkách pro piloty. VC požaduje, aby Lufthansa neposouvala hranici pro předčasný odchod do důchodu z 55 na 60 let. Chtějí také zvýšení platů o deset procent během nadcházejících dvou let.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka