Do pátrání po letadle se zapojí loď s detektorem černých skříněk

30.03.2014

 

    Canberra 30. března (ČTK) - Válečná loď s detektorem černých skříněk by dnes měla vyplout z Austrálie, aby se zapojila do pátrání po havarovaném malajsijském letadle. Jiná plavidla v sobotu v Indickém oceánu vytáhla z vody podezřelé objekty, které by mohly mít spojitost s letadlem. Potvrzeno to však zatím nebylo, a více než tři týdny po jeho zmizení stroje tak nemají záchranáři žádnou stopu. Austrálie dnes oznámila, že pověřila koordinací pátracích akcí bývalého velitele australských ozbrojených sil. 

    Pátrání se zaměřuje na oblast zhruba o rozloze Polska, vzdálenou skoro 2000 kilometrů západně od Austrálie. Plavidlu australského námořnictva Ocean Shield zabere tři až čtyři dny, než se dostane na místo, uvedl podle agentury AP Australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA). Válečná loď sem má dopravit kromě detektoru leteckých černých skříněk také podvodního robota a další zařízení k akustické lokaci. 

 

    Čínská a australská plavidla v sobotu v oblasti vytáhla z vody předměty, o kterých se hovoří jako o "objektech z oceánu". U žádného se ale zatím potvrdilo, zda nějak souvisel se zmizelým letem MH370 společnosti Malaysia Airlines. 

 

    Australský premiér Tony Abbott ovšem označil nejnovější pátrání jako pozitivní, neboť nalezené předměty nyní zkoumají experti. "Nedokázali jsme zatím zjistit, co tyto předměty jsou, každopádně ale byly včera (v sobotu) poprvé vytaženy z oceánu," uvedl premiér. Oznámil také, že bývalý velitel australských ozbrojených sil, vrchní maršál letectva Angus Houston povede nové středisko zaměřené na koordinaci mezinárodních pátracích akcí. Středisko v australském Perthu má spolupracovat s klíčovými členy australské vlády, státních a mezinárodních organizací a fungovat jako jediné kontaktní místo pro příbuzné. 

 

    Letadlo letící 8. března z Kuala Lumpuru změnilo kurz a místo do Pekingu zamířilo na jih. Na palubě bylo 239 lidí a malajsijské úřady už vyloučily, že někdo z nich přežil. O příčině havárie se spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy. 

 

    Do malajsijského Kuala Lumpuru mezitím dnes dorazily skoro tři desítky příbuzných některých čínských cestujících ze ztraceného letadla. Tvrdí, že nemají dost informací, a chtějí se kvůli tomu setkat s malajsijským premiérem a ministrem dopravy, napsal server BBC. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka