Čína pátrá po ztraceném letounu, vylučuje napojení na teroristy

18.03.2014

    Kuala Lumpur 18. března (ČTK) - Čína začala na svém území pátrat po dopravním letadle společnosti Malaysia Airlines, které před více než týdnem zmizelo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Oznámila to dnes tisková agentura Nová Čína s odvoláním na prohlášení čínského velvyslance v Malajsii Chuanga Chuej-kchanga. Čínské úřady podle diplomata také pečlivě prověřily všechny čínské cestující, ale neodhalily žádné sepětí s teroristy.

    Prohlášení zřejmě mělo odpovědět na spekulace, že by ve zmizení letadla mohli mít prsty muslimští separatisté z řad Ujgurů, národnostní menšiny žijící v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny.

    Na palubě pohřešovaného letadla, které zmizelo 8. března, bylo 227 cestující - z toho 154 Číňanů - a 12 členů posádky.

    Vyšetřování se podle posledních zpráv stále více přiklání k hypotéze, že na zmizení letounu se mohli podílet piloti stroje, anebo jiná osoba na palubě, schopná letoun pilotovat.

    Pátrání po pohřešovaném letounu Boeing 777 se původně upíralo na oblast kolem malajsijských břehů, tedy do míst posledního kontaktu s dispečery. Na základě předpokladů, že někdo záměrně odpojil komunikační zařízení stroje a během letu ho přinutil změnit směr, byly vytyčeny nové zóny hledání - první mezi severem Thajska a Kazachstánem, včetně oblasti Sin-ťiang a Tibetu na západě Číny, druhá v jižní části Indického oceánu na jih od Indonésie. Spekuluje se, že po přerušení kontaktu s dispečery letadlo pokračovalo v cestě ještě několik hodin.

    Na pátrání se podílí již 26 zemí. Čína zapojila do pátrání 21 vesmírných družic, které monitorují rozsáhlé oblasti. 

Zdroj ČTK
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka