Zákon asi umožní odepřít dlužícím aerolinkám navigační služby

26.02.2014


    Praha 26. února (ČTK) - Zákon o civilním letectví by mohl nově obsahovat možnost odepřít letové navigační služby těm leteckým firmám, které za tyto služby dluží. Počítá s tím pozměňovací návrh k novele zákona o civilním letectví, který dnes doporučil schválit sněmovní hospodářský výbor. Náměstek ministra dopravy Karel Dobeš k tomu řekl, že ministerstvo s tímto návrhem nemá problém.    Zpravodaj k novele Václav Snopek (KSČM) návrh zdůvodnil zejména zkušenostmi s neplatícími firmami. "Z praxe to víme, že i na páteřních letištích k tomu docházelo, i na letišti v Praze v minulosti létali dopravci, kteří nakonec zkrachovali a vznikly tomu letišti obrovské dluhy," řekl ČTK. Letové služby by bylo možné odepřít, pokud by dopravce dlužil víc než 100.000 korun a to déle než tři měsíce. Nebylo by možné odepřít tyto služby v případě ohrožení bezpečnosti nebo plynulosti letového provozu. Pokud dlužící firma peníze za služby zaplatí, bude je moci začít zase využívat.

    Poplatky za letové a navigační služby vybírá Řízení letového provozu. Letečtí dopravci platí i za přibližovací a letištní služby.

    Poslanec Snopek (KSČM) uvedl, že další pozměňovací návrhy očekává při druhém čtení zákona. Týkat se mají posunutí věkové hranice pro lékařské prohlídky. Mají také zavést možnost omezit nebo zakázat letecký provoz v případě mimořádných událostí, které by mohly ohrozit jeho bezpečnost. Třetí návrh se bude týkat odložení účinnosti novely zákona na 1. únor 2015.

    Projednávaná novela zákona o civilním letectví zejména zpřísňuje bezpečnostní pravidla na letištích. Zavedení přísnějších pravidel souvisí s rostoucími nároky EU na bezpečnost na letištích. Přísnější podmínky by se například měly vztahovat na lidi, kteří mají právo bez dohledu vstupovat na letištní plochu a do dalších vyhrazených prostorů na letištích. Sněmovna bude o navržených změnách i o novele jako o celku rozhodovat zřejmě už na březnové schůzi.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka