Před 45 lety se do vzduchu prvně vznesl Boeing 747 Jumbo Jet

08.02.2014


    Seattle (USA)/Praha 8. února (ČTK) - Na letišti Pain Field nedaleko Seattlu na severovýchodě USA se 9. února 1969 vznesl poprvé do vzduchu letoun Boeing 747, na dlouho největší dopravní letadlo na světě. "Je to pilotův splněný sen. K jeho ovládání mi úplně stačil palec a ukazováček," řekl nadšený zkušební pilot Jack Waddell po přistání. Přes nadšená slova ale čekalo letadlo a techniky ještě mnoho práce a více než 1400 hodin ve vzduchu, než nový typ dostal koncem prosince 1969 všechna povolení.    Do služby se nový model dostal začátkem roku 1970, aerolinky Pan Am jej poprvé nasadily 22. ledna 1970 na lince z New Yorku do Londýna. Zpočátku to přitom s budoucností letadla, kterému se začalo říkat Jumbo Jet, nevypadalo moc slavně. V době jeho vzniku se totiž věřilo, že budoucnost letecké přepravy bude v nadzvukové rychlosti. Technické potíže s vývojem supersoniků i ropný šok ale udělaly snílkům čáru přes rozpočet a nakonec to byl Boeing, kdo mohl slavit.

    Čas ukázal, že velká kapacita a s ní související ekonomika provozu je pro letecké společnosti důležitější než rychlost. Nadzvukových Concordů se vyrobilo jen 20 a sovětských Tu-144 vzniklo ještě o čtyři méně (a žádný z nich už nelétá), zatímco všech variant Boeingu 747 opustilo továrnu téměř 1500 a výrobce má objednávky na dalších 55 strojů nejnovější verze 747-8. Jen primát největšího stroje pro přepravu pasažérů už elegantnímu stroji od prvního vzletu Airbusu A380 v dubnu 2005 nepatří.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka