Evropský výrobce letecké techniky EADS zruší 5800 pracovních míst

10.12.2013


    Paříž 9. prosince (ČTK) - Zrušení zhruba 15 procent pracovních míst v Evropě čeká v příštích třech letech evropského výrobce letecké techniky EADS. V rámci plánované restrukturalizace a úspor v divizích pro zbrojní výrobu a vesmírnou techniku, které se spojí, tak odejde asi 5800 zaměstnanců. Čtvrtina z nich má ale naději přejít k výrobě Airbusů a vrtulníků Eurocopter. EADS to uvedla v dnešním prohlášení.

    Plán, proti němuž už protestovali němečtí zaměstnanci EADS, předpokládá "zásadní konsolidaci" výrobních jednotek skupiny v Německu, Francii. Španělsku a Británii. Tyto země se také podělí o zátěž rušených zaměstnaneckých postů. V nejvíce se bouřícím Německu by podle odhadů agentury AFP mohlo jít zhruba o 2600 lidí, ve Francii o 1700, v Británie o 700 a ve Španělsku o 600.

    "Musíme zlepšit konkurenceschopnost ve zbrojním a vesmírném sektoru a musíme to udělat hned," uvedl generální ředitel EADS Tom Enders. "Naše tradiční trhy klesají a my naléhavě potřebujeme zlepšit přístup k zahraničním zákazníkům na růstových trzích," dodal Enders podle agentury Reuters.

    Propustit pro nadbytečnost by měla EADS 1000 až 1450 lidí, což zřejmě povede ke srážkám s odbory. Radikální francouzský odborový svaz Force Ouvrière již slíbil, že bude proti nedobrovolným odchodům bojovat. Na konci listopadu vyrazily do ulic protestovat proti plánovanému rušení míst tisíce zaměstnanců EADS v Německu.

    EADS ale plán slíbila zmírnit vytvořením až 1500 nových pozic u svého leteckého výrobce Airbus a divize vrtulníků Eurocopter. Neobnoví 1300 smluv na dobu určitou a připraví program dobrovolných výpovědí.

    EADS letos v červnu oznámila, že od začátku příštího roku sloučí své zbrojní a vesmírné aktivity Airbus Military, Astrium a Cassidian do jedné pod názvem Airbus Defense & Space. EADS tehdy také uvedla, že změní své jméno na Airbus Group, tedy podle svého úspěšného výrobce civilních letadel. Později skupina sdělila, že v důsledku spojení své zbrojařské a vesmírné části nevylučuje rušení pracovních míst. Spojením obou divizí EADS reaguje na vládní rozpočtové škrty.

    EADS rovněž hodlá prodat své pařížské ústředí. V něm měl sídlo bývalý francouzský výrobce letecké techniky Aérospatiale, jehož majetek se v roce 2000 po fúzi evropských leteckých producentů stal součástí EADS.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka