Společnost Emirates oznamuje největší objednávku letounů v

19.11.2013


Společnost objednala 150 letounů typu Boeing 777X v hodnotě 76 miliard dolarů a má

Společnost dále objednala 50 letounů Airbus A380 v celkové hodnotě 23 miliard dolarů    Dubaj, Spojené arabské emiráty, 18. listopadu 2013  –  Společnost  Emirates  Airline  opět  přepsala rekordy civilního letectví a  objednala  150 letounů  typu  Boeing  777X, konkrétně  35  Boeingů  777-8X a 115 Boeingů 777-9X. Dále má předkupní právo na dalších 50 letadel tohoto typu. Společnost navíc objednala 50 letounů Airbus A380. 

    Dohromady  má  objednávka  letounů  Boeing  a  Airbus  dle  ceníkových  cen,  nepočítáme-li  předkupní práva,  hodnotu  přibližně  99  miliard  dolarů.  Jedná  se  o  největší  objednávku  v civilním  letectví,  a zároveň o největší objednávku, kterou kdy společnost Emirates oznámila. 

    Smlouvu  podepsalo  včera  během  Dubaj  Air  Show  Jeho  Veličenstvo  šejk  Ahmed  Bin  Saeed  Al-Maktoum,  předseda  a  výkonný  ředitel  společnosti  Emirates  Airline  and  Group,  Jim  McNerney, předseda,  prezident  a  CEO  společnosti  Boeing,  a  Fabrice  Brégier,  prezident  a  CEO  společnosti Airbus. Smlouva  byla  podepsána  za  přítomnosti  Jeho Veličenstva  šejka Mohammeda  bin Rashid Al-Maktouma, vice prezidenta Spojených arabských emirátů, premiéra a vládce Dubaje. 

    Objednávka  letounů  Boeing  777X  společnosti  Emirates  je  největší  v historii  americké  obchodní letecké  dopravy.  Objednávka  dalších  letounů  A380  upevňuje  pozici  společnosti  Emirates,  která  je největším provozovatelem tohoto letounu, a činí ze společnosti hlavního zákazníka A380 na světě. Celkem s poslední objednávkou má společnost objednáno 385 letounů (nejsou zahrnuty opce a přednostní odkupní práva), konkrétně 214 letounů typu Boeing 777, 101 letounů Airbus A380 a 70 letadel A350 o celkové odhadované hodnotě 166 miliard dolarů.

    „Letecká doprava je klíčová pro světový obchod a my sledujeme, že globální růst poptávky po  leteckých  službách  i  nadále  pokračuje.  Naše  oznámení  navazuje  na  naši  pokračující  snahu  a vizi  spojovat  svět  prostřednictvím  našeho  centra  na  Blízkém  východě.  Letouny  777X,  které  byly objednány, začne společnost přebírat v roce 2020, čímž překleneme až do roku 2025 a dál, kdy bude potřeba vyměnit letouny chystající se do výslužby. Takto bude zajištěn společnosti dobrý základ pro pokračující  růst,“ řeklo Jeho Veličenstvo šejk Ahmed bin Saeed Al-Maktoum, předseda a výkonný ředitel společnosti Emirates Airline and Group.

    „Jsme  poctěni  věrností  společnosti  Emirates  novému  letounu  777X.  Tato  objednávka  dlouhodobě podpoří  vývoz  USA  a  zaměstnanost,“ řekl předseda, prezident a CEO společnosti Boeing Jim McNerney, „společnost Emirates je již mnoho let nedílnou součástí úspěšného příběhu letounu 777 a dnes provozuje největší flotilu 777 na světě. Těšíme se na posílení našeho partnerství se společností Emirates a nadále budeme podporovat rozvoj Dubaje v globální letecké centrum.“       

    „Společnost  Emirates  strategicky  začlenila  A380  do  středu  svého  podnikání  a  každý  den  provozu umocňuje  svoji  vedoucí  pozici  na  trhu.  Společnost  hned  na  počátku  pochopila  výhody  letounu A380, jako je efektivita, ekonomičnost a pohodlí pro pasažéry. Letoun se stal tahákem společnosti a přispěl k rychlému  rozvoji aerolinek a jejich centra v Dubaji,“ řekl Fabrice Brégier, CEO a prezident společnosti Airbus, „vážíme  si  našeho  partnerství  s  aerolinkami  Emirates  a  jsme  potěšeni,  že s každým dnem, kdy A380 létá, jej posilujeme.“ Emirates Boeing 777X

    „Oznámení  také  zahrnuje  nákup  motorů  300  GE9X  od  společnosti  General  Electric,  které  budou 150  objednaných  letounů  Boeing  777X  pohánět.  Vezmeme-li  v úvahu  multiplikátor  pracovních míst  americké  vlády  (každá  miliarda  v rámci  vývozu  leteckého  průmyslu  podpoří  5 747  pracovních míst v USA), tato historická objednávka zajistí a podpoří přes 436 000 pracovních míst v americkém leteckém  průmyslu,  nejen  ve  společnosti  Boeing  a  GE,  ale  také  stovkám  dodavatelů  zmíněných společností,“ řekl šejk Ahmed.

    Emirates  letouny  777-8X  a  777-9X  budou  připraveny  ve  dvou konfiguracích  nabízející  dvě  nebo  tři cestovní třídy. 777-8X nabídne potenciálních 342 sedadel ve třech třídách a 777-9X přes 440 sedadel ve dvou třídách. 

    „Společnost Emirates dnes provozuje více než jeden Boeing na každých 10 Boeingů vyrobených na světě. Letoun je tahounem naší  flotily. 777X nám nabízí dolet srovnatelný s letouny 200LR a 300ER, ale v kombinaci s vyšší kapacitou a až o 18 % lepší palivovou efektivitou,“ řekl Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline.

    Věrnost  společnosti  Emirates  letounu  Boeing  777  začala  již  v roce  1996.  Dnes  je  Emirates  s 131 letouny v provozu největším provozovatelem letounu 777 na světě. Emirates je jedinou společností, která provozuje všechny typy této řady 777. V roce 2011 v rámci Dubaj Air Show společnost Emirates objednala  50  Boeingů  777-300ER  s opcí  na  dalších  20  letounů  v hodnotě  26  miliard  dolarů  (95,4 miliard AED). Jednalo se o rekordní objednávku - největší jakou kdy letecká společnost se společností Boeing v dolarech uzavřela.    

Emirates Airbus A380

    Společnost Emirates v současné době provozuje s 39 letouny největší flotilu letounů A380 na světě. Objednávka  dalších  50  letounů  A380  navyšuje  celkovou  objednávku  společnosti  na  101  letounů tohoto  typu  v celkové  hodnotě  45  miliard  dolarů.  Společnost  si  objednala  letouny  v konfiguraci se dvěma  a  třemi  cestovními  třídami.  Doručení  prvních  25  letounů  A380  je  naplánováno  před začátkem prvního čtvrtletí roku 2018.

    „A380 je i nadále vlajkovou lodí naší  flotily a po pěti letech v provozu zůstává mezi našimi pasažéry velmi oblíbený,“ řekl Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline, „co se  týče spotřeby paliva a  emise  na  cestujícího,  zůstává  A380  i  nadále  jedním  z nejvíce  efektivních  letounů.  To  nám  dává flexibilitu  a  možnost  naplnit  poptávku  pasažérů  na  trzích  s omezenými  možnosti.  Tato  objednávka nám pomůže rozšířit naši flotilu a také nahradit starší letouny.“

    Společnost Emirates je spojená s evropským největším letounem od dubna 2000, kdy se stala první aerolinkou,  která  nákup  super  jumba  oznámila.  Společnost  je  největším  zákazníkem  A380,  a  proto také  největším  podporovatelem  evropského  leteckého  průmyslu.  Je  spojená  s programem  A380, který je rozdělen ve výrobních centrech společnosti Airbus ve Francii, Německu, Anglii a Španělsku.

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka