USA uvolnily pravidla pro používání elektroniky v letadlech

01.11.2013


    Washington 31. října (ČTK) - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zmírnil pravidla pro používání elektroniky na palubách letadel. Až letecké společnosti pravidla zavedou, cestující nebudou muset své mobilní přístroje, jako jsou mobilní telefony, laptopy, tablety nebo elektronické čtečky, vypínat prakticky v žádné části letu. Telefonování za letu nicméně zakázané zůstane.    FAA uvedla, že poskytla leteckým společnostem pokyny, jak změny zavést do praxe. Termín zavedení těchto pravidel ale bude záviset na jednotlivých dopravcích. Aerolinky Delta a JetBlue již oznámily, že chtějí umožnit neomezené používání přístrojů co nejdříve to bude možné.

    "Cestující si budou moci číst elektronické knihy, hrát hry a sledovat na svých přístrojích video během všech fází letu, s několika málo výjimkami," uvedla FAA v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. Pouze v případech mimořádně nízké viditelnosti se může stát, že přistávací systémy nebudou schopny tolerovat rušení. Cestující budou v takových případech muset postupovat podle pokynů personálu. FAA upozornila, že takové případy se mohou vyskytnout zhruba při jednom procentu všech letů.

    Podle dosavadních nařízení musejí být veškeré elektronické přístroje vypnuté v letové hladině nižší než 10.000 stop (3048 metrů) a z mobilních telefonů se nesmí telefonovat vůbec. Důvodem je riziko, že by přístroje mohly rušit radiové a další systémy letadel. Nová letadla jsou však již vybavena systémy, které mají zabránit rušení, a kritici si již dlouho stěžují, že současná nařízení jsou neopodstatněná. Podle nových pravidel FAA se elektronika bude moci používat bez omezení v letadlech, která mají ochranu před rušením.

    Nadále bude platit zákaz surfování po internetu, posílání e-mailů a stahování dat v letové hladině nižší než 10.000 stop. Cestující také budou muset své chytré telefony a tablety přepnout do speciálního režimu "letadlo". Zakázané zůstává i telefonování z paluby. Telefonování je totiž v pravomoci Federální komise pro komunikace (FCC).

    Nutnost vypnout elektronický přístroj v letové hladině pod 10.000 stop platí u všech leteckých společností po celém světě. Uvolnění pravidel se týká jen amerických aerolinek, a to jak u domácích, tak u zahraničních letů. Pro cestující evropských společností na trasách do USA zůstává vše jako doposud. V případě evropských společností musí o podobném kroku rozhodnout Evropská agentura pro leteckou bezpečnost (EASA). O tom, že by chystala podobné plány, se zatím nic neví.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka