Před 55 lety absolvoval první komerční let Boeing 707

27.10.2013

    New York/Praha 25. října (ČTK) - Jako první letadlo s dlouhým doletem (5100 kilometrů), velkou kapacitou (až 179 pasažérů), vysokou rychlostí (blížila se 900 kilometrům za hodinu) a ekonomickým provozem se do historie civilního letectví zapsal americký dopravní proudový letoun Boeing 707, který absolvoval první komerční let před 55 lety, 26. října 1958. Let zrealizovala společnost Pan American na trase mezi New Yorkem a Paříží, s mezipřistáním v newfoundlanském Ganderu.

    Boeing 707 nebyl prvním proudovým letadlem na civilní transatlantické lince. O tři týdny ho předstihl britský dopravce BOAC s letounem Comet-4, který letěl jako první z Londýna do New Yorku (rovněž ještě s mezipřistáním v Ganderu). Boeing však v konkurenci vyhrál a v 60. letech dominoval civilní letecké dopravě. Zejména díky nové verzi Boeingu 707-320 Intercontinental, představené v roce 1959, jež měla dolet 7450 kilometrů a lety přes Atlantik už nepotřebovaly mezipřistání.

    Prestižní zakázku dostal Boeing od Bílého domu, když prezident John Fitzgerald Kennedy objednal jeden z typů 707-320 ve speciální úpravě jako první oficiální Air Force One. Vojenské letectvo také například používá letadla verze 707-320 pod označením E-3 jako stroje AWACS (Airborne Warning and Control System; Vzdušný výstražný a řídicí systém).

    Produkce komerčních Boeingů 707 (v několika dalších verzích) byla zastavena v roce 1978 poté, co bylo vyrobeno zhruba 1000 kusů. Limitovaný počet letadel pro armádní účely se ale vyráběl i po tomto datu; definitivně pak tento program skončil v roce 1990. Boeingy 707 lze nyní najít ve flotilách menších, zejména afrických společností, často přestavěné na nákladní stroje.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka