V Želči si připomněli rodáka, jenž padl ve službě RAF

22.10.2013


    Želeč (Táborsko) 21. října (ČTK) - Želeč na Táborsku vzdala hold jednomu ze svých nejslavnějších rodáků. V malé obci dnes odhalili pamětní desku příslušníku 311. bombardovací perutě štábnímu kapitánu Ladislavu Říhovi. Zahynul za druhé světové války při náletu na německý přístav Emden v dubnu 1942. Říhovi, jenž v bombardéru plnil funkci navigátora, bylo tehdy 26 let. ČTK to řekl starosta Želče Ladislav Stejskal.

    Dnešního pamětního aktu se nezúčastnil nikdo z Říhových příbuzných. Většina z nich je po smrti, Říha žádné potomky neměl. "Do ciziny odešel jako mladý prakticky hned po začátku války," uvedl Stejskal.

    Dodal, že jeden pamětník ze Želče si vzpomíná, jak se v roce 1939 na hrázi místního rybníka domlouvali tři mladí muži na tom, jak utečou do zahraničí. "Jedním z nich byl právě Ladislav Říha," řekl starosta. Další z trojice - Václav Ryba, byl při útěku zadržen a později zemřel v koncentračním táboře.

    Říha se dostal do Anglie, kde začal sloužit u britského královského letectva (RAF). S bombardérem Wellington se také vydal v noci na 4. duba 1942 na nálet na německý přístav Emden. "Při návratu jej však u Nizozemska sestřelilo německé letadlo. Bombardér se s celou posádkou v noci zřítil do moře," řekl ČTK dvaadevadesátiletý Pavel Vranský, jenž u 311. perutě působil od roku 1943. "S Ladislavem Říhou jsme se minuli, znal jsem ho pouze z vyprávění," dodal.

    Vranský patří mezi deset posledních veteránů RAF žijících v Česku. Pouze Miroslav Štandera a Emil Boček jsou však poslední žijící stíhači, kteří se během války ve službách britského královského letectva zapojili do ostré akce. Dohromady výcvik RAF absolvovalo 2400 letců i členů pozemního personálu z bývalého Československa. Sloužili především u tří stíhacích (310., 312. a 313.) a jedné bombardovací (311.) peruti. V bojích s piloty Luftwaffe, německým námořnictvem či protivzdušnou obranou jich 531 padlo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka

Začněte program 0-500 a získejte 500 letových hodin s Flying Academy Získejte více informací