Nad ČR ve čtvrtek či v pátek provedou ruští vojáci pozorovací let

21.10.2013


    Praha 20. října (ČTK) - Nad Českou republikou provedou ve čtvrtek nebo v pátek ruští vojáci pozorovací let v rámci programu Otevřené nebe. V Česku budou na pardubickém letišti od středy do soboty, přesunou se sem ze Slovenska. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Provoz civilní části pardubického letiště tato monitorovací mise neovlivní, řekl ČTK její ředitel Vít Málek. Během mise v loňském roce havaroval na čáslavském letišti ruský letoun Antonov.    Smlouva o otevřeném nebi, která vstoupila v platnost 1. ledna 2002, má prohlubovat vzájemnou důvěru mezi jednotlivými státy. Podepsalo ji 34 států, pozorovacími lety si ověřují údaje, které si vzájemně předem deklarovaly. "Nejde o nic mimořádného, každá ze signatářských zemí Smlouvy o otevřeném nebi má povinnost čtyřikrát za rok přijmout inspektory z jiné země. Naopak může každá signatářská země provést ročně až čtyři pozorovací lety nad jinými zeměmi," uvedl Pejšek.

    Rusové podle mluvčího od platnosti smlouvy provádějí v ČR pozorovací let téměř pravidelně jednou ročně. Čeští inspektoři většinou ve spolupráci s vojáky z jiné země naopak provádějí monitorovací lety zejména nad Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou.

    Pardubické letiště funguje jako veřejné mezinárodní letiště se smíšeným civilním a vojenským provozem. "Nemáme s tím žádný problém, provozu civilní části se to vůbec nedotkne," řekl dnes její ředitel Málek.

    V rámci loňské mise 23. května havaroval v Čáslavi ruský letoun Antonov An-30, když se vracel z průzkumného letu. Při přistávacím manévru se stroji zlomila noha podvozku, opustil přistávací dráhu a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, šest z nich bylo zraněno, mezi nimi pět ruských a jeden český voják, většinou utrpěli popáleniny. Ruský vojenský soud nařídil pilotovi za příliš tvrdé přistání zaplatit pokutu 300.000 rublů (asi 177.000 Kč), podle vyšetřovatelů nezvládl přistávací manévr a na ranvej nalétával vysokou rychlostí a pod špatným úhlem.

    Pejšek popsal, že trasu monitorovacího letu inspektoři upřesní den předem. "Samotného letu se samozřejmě účastní i doprovázející vojáci z kontrolované země," doplnil mluvčí. Poslední den inspekce se za účasti zástupců z kontrolované i kontrolující země vyvolávají pořízené snímky.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka