Před 90 lety byly založeny Československé státní aerolinie

06.10.2013

 

    Praha 5. října (ČTK) - Největší český letecký dopravce České aerolinie (ČSA) byly založeny před 90 lety, 6. října 1923 jako Československé státní aerolinie (ČSA). Letecký provoz měly symbolicky zahájit 28. října, v den pátého výročí vzniku samostatného československého státu, kvůli špatnému počasí však musel být první let odložen na následující den. 

 

    Z vojenského letiště Praha-Kbely tak v pondělí 29. října ve 12:35 hodin vzlétl pilot Karel Brabenec na dvouplošníku Aero A-14 Brandenburg L-BARA s prvním a jediným cestujícím - redaktorem brněnských Lidových novin Václavem Königem - na 310 kilometrů dlouhou trať do Bratislavy. A aby byl let vytížen, bylo na palubě ještě 760 gramů pošty. Let proběhl bez problémů a letadlo přistálo ve 14:55 hodin na letišti Vajnory v Bratislavě. V opačném směru do Prahy pak odletělo druhé letadlo L-BARI pilotované pilotem Cinibulkou s cestujícím redaktorem Bežem. 

 

    Do konce roku 1923 ČSA přepravila celkem 29 cestujících, deset kilogramů pošty a 110 kilogramů nákladu. Mezi odvážnými cestujícími byl například hudební skladatel Oskar Nedbal nebo malíř a spisovatel Adolf Hoffmeister. ČSA měly v době svých prvních letů šest pilotů, kteří byli zvláště vybráni a všichni měli hodnost štábního rotmistra. 

 

    Po rozdělení Československa se společnost Československé aerolinie v březnu 1995 přejmenovala na České aerolinie, ochranná známka ČSA i identifikační znak OK zůstaly zachovány. Již v roce 1992 se Československé aerolinie transformovaly na akciovou společnost, ve které měl majoritu stát. Letos ČSA ovládl korejský dopravce Korean Air. 

 

Zdroj CTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka