Útoky laserem na piloty letadel údajně nejsou v ČR trestním činem

03.02.2010

Civilní piloti loni zaznamenali sedm případů, kdy je někdo během startu nebo přistání v Ruzyni oslňoval laserem. Pokud by trefil oko, pilot by nemohl ovládat letoun. Pachatel použil laser, který dokáže na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír. Policie tvrdí, že nejde o trestný čin.

"Podle nás to byl vždy cílený útok. Piloti totiž zaznamenali i opakované zasažení letadla během přistávání," řekl iDNES.cz Karel Mündel z Českého sdružení dopravních pilotů. Podle něj se nepodařilo prokázat, že by šlo o cílenou snahu omezit provoz na ruzyňském letišti.

Útoky se odehrály na různých místech v jeho okolí, v oblasti Horoměřic, Hostivice či Kladna. "Jeden z pilotů například vypověděl, že zdroj paprsku byl v zaparkovaném autě blízko letiště," řekl Mündel.

Většinou je ale případný útočník nevypátratelný. Pilotům se totiž podaří maximálně zaměřit přibližnou oblast, odkud paprsek vycházel. 

Trestní oznámení, které piloti podali, policie odložila. České zákony totiž takový fenomén vůbec neznají, tudíž nebyl spáchán trestný čin.

"Z výpovědí pilotů zasažených letadel vyplývá, že pachatel k těmto útokům užil laser minimálně 3. třídy, který je schopen na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír. Tato zařízení jsou v České republice ve volném prodeji bez omezení," uvedl Mündel.

Podle sdružení pilotů je útok laserem na přistávající letadlo velmi nebezpečný. "Zásah laserem do oka pilota jej v lepším případě na několik vteřin vyřadí z činnosti. V okamžiku oslnění se stává dezorientovaným a prakticky není schopen ovládat letoun. Zasažený pilot po oslnění laserem také určitou dobu nevidí," uvedlo sdružení.

Pilotům vadí, že oslňování laserem není trestným činem, jak je tomu například v USA, Velké Británii nebo Německu. Spolu s policií tak sdružení vytvořilo návrh zákona a předložilo ho k projednání v parlamentu. Zákon by měl také regulovat prodej nebezpečných laserů.

iDNES.cz   flyMag-RO, foto www.tc.gc.ca

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Doplnění redakce flyMag k problému útoků lasery na piloty letadel

Podle názorů redakce je útok laserem na pilota dopravního letounu svým charakterem srovnatelný s pokusy o teroristické útoky na letadla dopravních společností. V obou případech je bezprostředně ohrožen život mnoha cestujících, při případném pádu letounu i životy lidí na zemi.

Aplikace trestního zákona by v tomto případě neměla být problémem. Problémem bývá osobu provádějící tento bezohledný útok na letadlo, nebo vrtulník, vypátrat. I to by ovšem nemusel být nepřekonatelný problém, kdyby například letecké společnosti, nebo letiště za pomoc při vypátrání takto nebezpečně a stupidně konajících osob vypsaly nějakou (přiměřenou) finanční odměnu. Kooperace leteckých a policejních orgánů by v tomto případě zcela jistě měla nějaký efekt. Nebylo by to jako nyní, kdy nejsnadnější cestou pro Policii ČR je případ odložit. Bude se nejspíš čekat, až nějaký případ skončí tragicky. Pak teprve se tímto problémem začne někdo zabývat. Někdo by se měl chytit za nos. 

flyMag-FS, foto www.laserpointersafety.com

pozn.red.: Dva dny po uveřejnění článku se těmito případy zabývala Poslanecká sněmovna. Více čtěte zde

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Veřejné ohrožení laserem.

Odpovědět

Datum : 07.02.2010 10:19, Vložil : Ti.

Je nepochopitelné, že veřejné ohrožení potřebuje nějaký speciální zákon.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka