Nejvíce ozonu vytvářejí letecké linky do Austrálie, tvrdí vědci

05.09.2013


    New York 5. září (ČTK) - Emise z letecké dopravy, kvůli kterým vzniká v atmosféře i škodlivý ozon, jsou na některých linkách mnohem nebezpečnější než jinde na světě. Podle vědců nejvíce skleníkového plynu vytvářejí letadla nad Tichým oceánem na trasách do Austrálie a na Nový Zéland. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil odborný tým z Massachusettského technologického institutu (MIT).    Vědci v odborném periodiku Environmental Research Letters napsali, že poprvé prozkoumali množství vytvářeného ozonu podle jednotlivých leteckých tras. Do svého počítačového modelu jich zahrnuli celkem 83.000 a zjistili, že některé oblasti jsou na emise z leteckých motorů mnohem citlivější než jiné.

    Celosvětově je k vytváření ozonu nejnáchylnější atmosféra nad Tichým oceánem, konkrétně trasa vedoucí kolem Šalamounových ostrovů. Z jednoho kilogramu výfukových plynů se tam vytvoří 15 kilogramů ozonu, což například u linky z Bombaje do Sydney činí 25.300 kilogramů ozonu za jeden let. Ovzduší nad Pacifikem tedy na emise reaguje pětkrát citlivěji než atmosféra nad Evropou a 3,7krát citlivěji než nad Severní Amerikou.

    "Naše výsledky ukazují, že nejdramatičtěji na emise reagují ta nejméně znečištěná místa atmosféry," uvedl vedoucí týmu Steven Barrett.

    Letecká doprava vypouští emise ve výšce zhruba devět až 12 kilometrů nad zemským povrchem, což má na vytváření ozonu a s ním spojený skleníkový efekt větší vliv než emise vypouštěné v pozemní dopravě.

    Studií, které se zabývají celkovým vlivem letecké dopravy na stav atmosféry, existuje velké množství, nyní se ale poprvé vědci zaměřili na konkrétní trasy a na rozdíly mezi nimi. Podle nich je představitelné, že jejich výpočty budou využity v boji proti změnám klimatu. Bylo by třeba možné změnit letecké koridory tak, aby míjely oblasti, kde je atmosféra na emise obzvlášť citlivá.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka