Na základně v Náměšti n. O začíná cvičení RARO 2013

05.09.2013


    Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 4. září (ČTK) - Příletem slovenských letounů L-39 a dopravních vrtulníků Mi-17 na leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou dnes začíná mezinárodní cvičení Ramstein Rover 2013. Obsah i rozsah cvičení bude obdobný jako loni. Letová činnost se bude uskutečňovat hlavně z 22. základny letectva u Náměště nad Oslavou a dále ve vojenských výcvikových prostorech Libavá a Boletice. Cvičení potrvá do 21. září.     "Nyní jsme v přípravné fázi cvičení, kdy jednotliví účastníci procházejí nezbytnou teoretickou přípravou. Postupně na základnu přiletí další zahraniční letouny," řekla ČTK mluvčí cvičení Jolana Fedorková. Ve čtvrtek se očekávají polské letouny Su-22. Letová činnost začne v pondělí 9. září.

    Podle ředitele cvičení Harryho Schnella z velitelství NATO v Ramsteinu je cvičení optimální přípravou pro letecké návodčí, kteří budou do konce roku 2014 plnit úkoly v Afghánistánu. "Dobrou přípravou návodčích se snažíme dosáhnou minimalizace možných problémů," řekl Schnell.

    Letouny budou létat denně od 09:00 do 23:00 kromě víkendu, kdy by se měly uskutečňovat jen výjimečné technické přelety. "Chceme absolvovat co nejvíc letů a navedení. Pokud bude špatné počasí, využijeme náhradní program a výcvik návodčích bude na simulátorech," uvedl Zdeněk Bauer řídící cvičení. Vedle letišť a výcvikových prostorů se budou letadla pohybovat v letových koridorech ve výšce od jednoho do dvou kilometrů. Ve výškách nad a pod tímto koridorem bude podle Bauera normální civilní letový provoz.

    Hlukovou zátěž obyvatel v okolí základny by mělo omezit rozložení letové činnosti na víc míst. Část letadel bude startovat z letiště v Čáslavi, vrtulníky budou operovat z výcvikového prostoru Libavá. Nadzvukové maďarské gripeny budou k plnění úkolů cvičení létat z domovské základny z letiště Kecskemét.

    Scénář cvičení vychází z posledních informací a zkušeností z bojiště v Afghánistánu. "Abychom navodili realitu, budou kromě leteckých jednotek do cvičení zapojeny i pozemní síly v roli vlastních vojáků i jednotek protivníka," řekl Bauer.

    Cvičení RARO navazuje na sérii cvičení Flying Rhino, která se na území České republiky uskutečnila v předchozích letech. Podle Schnella velení NATO přechází na novou strukturu a zatím nerozhodlo o tom, v jaké podobě, kde a hlavně zda vůbec bude RARO v příštích letech pokračovat. "Události ve světě představují pro NATO značné výzvy, vyhodnocujeme všechny informace potřebné k tomu, abychom těmto výzvám mohli dostát," uvedl Schnell.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka