Do Olomouce sjeli fandové do letectví, konal se zde Letecký den

02.09.2013


    Olomouc 31. srpna (ČTK) - Show akrobatů či parašutistů doprovázely dnes tradiční Letecký den v Olomouci. Předvedla se i historická letadla z obou světových válek, vzlétla také legendární americká helikoptéra AH-1 Cobra. Kromě pozorování letadel nad hlavami mnozí Olomoučané dnes využili i možnosti podívat se na město a jeho okolí z ptačí perspektivy. Součástí leteckého dne byly totiž vyhlídkové lety. Akce se v Olomouci konala pojedenácté, každoročně ji navštíví až 20.000 lidí.    Milovníci letadel si mohli vychutnat ukázky akrobacie, přelety historických letadel, ultralehkých strojů i vrtulníků. Nechyběli ani parašutisté, kteří se na neředínské letiště snesli z výšky 1200 metrů. "Počasí bylo ideální, pohled shora na tuto akci je nádherný. Skákal jsem tady během leteckého dne již poněkolikáté," řekl dnes ČTK Zdeněk Ryšánek z prostějovského aeroklubu.

    Podle ředitele neředínského letiště Vlastimila Rittera připravili letos pořadatelé vystoupení amerického vrtulníku AH-1 Cobra či vrcholnou leteckou akrobacii letounu Su-29 v podání Leteckého akrobatického centra Moravská Třebová. Právě bitevní americký vrtulník s typickým barevným provedením zaujal návštěvníky nejvíce. "Nejvíce se mi líbila ta tlama s kulometama," komentoval jeho vizáž přihlížející čtyřletý chlapec. Dvoumístný bitevní vrtulník působil naposledy v misích v Iráku a Afghánistánu.

    Lidé obdivovali také historické letouny i repliky letadel z první a druhé světové války, jako jsou například stroje Moraine MS-139, Soptwith F-4 U Corsair a Yak-3.

    Akce na letišti v Olomouci-Neředíně, které před rokem 1989 sloužilo jako základna vrtulníků sovětské armády, přilákalo návštěvníky z širokého okolí. "Jezdím sem každoročně, jsme se synem fandové do letectví. Malého zajímají spíše historická letadla, já si užiju především letecké akrobacie," řekl ČTK Miloš Studený z Vyškova.

    V Olomouckém kraji mohli milovníci letectví navštěvovat také Středomoravskou leteckou pouť v Bochoři na Přerovsku na půdě tamní vrtulníkové základny. Pouť už se zde však konat nebude, základna letos končí, stěhovat se bude do Náměště nad Oslavou.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka