Přerovská vrtulníková základna se chystá na ukončení provozu

29.08.2013

    Přerov 29. srpna (ČTK) - Život na přerovské vrtulníkové základně spěje do finále. Na konci září základna ukončí svůj vojenský letový provoz a pustí se do postupného stěhování. Již na konci září opustí její prostory první vrtulníky, které se přestěhují na základnu do Náměště nad Oslavou. Postupně už odcházejí také zaměstnanci. Vojáci by měli svou základnu podle rozhodnutí ministerstva obrany opustit do konce roku. Dosud na ní působilo kolem 730 zaměstnanců.

    Podle zastupujícího velitele základny Michala Kytlici život na základně poběží naplno do konce příštího měsíce. "Do konce září bude zabezpečen letový provoz, poté už to bude mít rychlejší spád. Od 1. října zahájíme rychlé mílové kroky ke zrušení základny," řekl ČTK Kytlica.

    Zaměstnanci podle velitele již základnu postupně opouštějí. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové v současné době pracuje na letecké základně v Přerově na 570 vojáků z povolání a 119 občanských zaměstnanců. Slučování základen se neobejde bez propouštění. Podle ní zatím nelze přesná čísla sdělit, neboť se stále mění. "V této chvíli mohu pouze potvrdit, že k dnešnímu dni téměř dvě třetiny vojáků z Přerova již nalezlo uplatnění a to jak u nové vrtulníkové základny, tak i u jiných útvarů armády. Není to ale konečné. Proces zařazování dalších vojáků na volné pozice nadále pokračuje a přesná čísla budou k dispozici až na konci roku. Bohužel je pravdou, že se s řadou jak vojáků, tak i občanských zaměstnanců budeme muset rozloučit," řekla ČTK Růžičková. Podle Kytlici zatím nadobro odcházejí z armády tři lidé, včetně něj.

    Z občanských zaměstnanců, kteří byli podle Růžičkové na základně zařazeni například na místech řidičů, kuchařů, příslušníků hasičské jednotky či v odborných technických profesích vztahujících se k údržbě letecké a pozemní techniky, přejdou do Náměště pouze jednotlivci. "Část z občanských zaměstnanců, stejně jako vojáci z povolání, by mohla nalézt uplatnění ve státním podniku LOM, který převezme prostory v Přerově, část si hledá uplatnění mimo armádu," dodala Růžičková. Na pracovním úřadě útvar předběžně ohlásil propuštění 121 civilních zaměstnanců.

    Ze základny se už odstěhoval některý materiál do centrálních skladů, odletěl odtud už také jeden z tamních vrtulníků. Na konci září jej budou následovat další. "Bude to 16 vrtulníků Mi-171 Š, které se přesunou na základnu do Sedlece-Vícenic u Náměště. Dva vrtulníky Mi-17 budou předány na 24. základnu dopravního letectva do Prahy-Kbel," doplnila Růžičková.

    Přesun přerovské vrtulníkové základny do Náměště nad Oslavou oznámilo ministerstvo obrany definitivně loni v prosinci. O stěhování 23. základny vrtulníkového letectva Edvarda Beneše s mnohaletou tradicí se však mluvilo už řadu měsíců, se zrušením nejméně jednoho vojenského letiště počítala Bílá kniha ministerstva obrany. Letiště v Přerově bude využívat pro svoji činnost státní podnik LOM (dříve Letecké opravny Malešice).

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Přerovská vrtulníková základna ?

Odpovědět

Datum : 16.09.2013 07:20, Vložil : Letec

Přerovská vrtulníková základna a dáte sem obrázek letiště Hradec Králové ? :-))) achjo ..........

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka