Pražské letiště chystá modernizaci čističky a rozšíření terminálu

27.06.2013


    Kladno/Praha 27. června (ČTK) - Pražské Letiště Václava Havla chce na konci roku začít s další etapou modernizace čistírny odpadních vod, jejíž cenu odhaduje na 400 milionů korun. Čističku musí vylepšit kvůli plánované výstavbě nové paralelní vzletové dráhy. ČTK to dnes na mezinárodní konferenci o budoucnosti letiště řekl člen představenstva a výkonný ředitel pro rozvoj a správu majetku letiště Jiří Kraus.    V souvislosti s výstavbou nové dráhy se také plánuje rozšíření jednoho ze současných terminálů o další část, která by ročně pojala kolem 5,5 milionu cestujících. Její zprovoznění se předpokládá nejdříve v roce 2020.

    Letiště nyní vybírá stavební firmu, která čističku vod zmodernizuje. "V současné době jsme na horním limitu kapacity pro čistění srážkových vod a při výstavbě paralelní vzletové dráhy tam vznikne plocha, ze které se musí srážková voda dostat a vyčistit," uvedl Kraus. Rozšířena podle něj bude také retenční nádrž na dešťovou vodu v severní části letiště. Kvůli výstavbě nové dráhy se přesune depo pro automobilové cisterny, protože na jeho místě vznikne pojezdová dráha.

    O budoucnosti Letiště Václava Havla dnes v Kladně hovořili zástupci letiště, obcí i zahraniční účastníci konference, kteří se zabývají rozvojem jiných evropských letišť. Konferenci organizovalo sdružení Prague Airport Region, které sdružuje obce z okolí pražského letiště.

    Účastníci se shodli na tom, že je potřeba, aby na letiště byla zavedena kolejová doprava. Má to být zajištěno mimo jiné modernizací železniční trati mezi Kladnem a Prahou s odbočkou na letiště, která je často nazývána rychlodráhou. Trať má být modernizována postupně po jednotlivých částech, počítá se také s opravami nádraží a budováním zastávek. "Naším cílem je vše připravit tak, aby realizace začala v roce 2014 nebo 2015 a celý projekt byl dokončen do roku 2020," uvedl zástupce odboru strategie Správy železniční a dopravní cesty Jan Šulc.

    Podle účastníků konference je kvůli plánovanému rozšíření kapacity letiště také potřeba sjednotit středočeskou a pražskou integrovanou dopravu, upravit některé velké křižovatky u letiště nebo dostavět Pražský okruh. Prioritou bude také budování velkých odstavných parkovišť na okraji Prahy. Tyto kroky by mělo pomoct zajistit nedávno podepsané memorandum o spolupráci mezi Prahou a Středočeským krajem.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka