Airbus na aerosalonu vyhrál bitvu zakázek s Boeingem

20.06.2013

    Paříž 20. června (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus vyhrál na letošním prestižním aerosalonu u Paříže díky sérii objednávek na poslední chvíli bitvu zakázek se svým tradičním americkým konkurentem, společností Boeing. Airbus celkem získal od leteckých přepravců a finančních společností pevné a předběžné zakázky na 501 letadel v katalogové hodnotě téměř 77 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč). Boeing oznámil na veletrhu zakázky na 375 strojů za zhruba 59 miliard dolarů, plyne z údajů agentury Reuters.

    Airbus za dnešek, kdy končí obchodní část aerosalonu, získal zakázky na dalších 90 letadel. Nejprve oznámil objednávku za 6,3 miliardy dolarů od společnosti Hong Kong Aviation Capital (HKAC), a to na 60 letadel A320neo pro středně dlouhé lety. Airbus také na poslední chvíli získal zakázky od leteckých společností United Airlines a Spirit Airlines.

    United Airlines si objednala stroje A350-1000 za 3,3 miliardy dolarů. Airbus A350-1000 je největší verzí nejnovějšího širokotrupého letadla s kapacitou kolem 350 pasažérů. Stroje A350 ještě procházejí testováním a na komerčních linkách by se mohly objevit v první polovině příštího roku.

    Airbus také oznámil, že dnes úspěšně dokončil teprve druhý zkušební let stroje A350. Ten má být odpovědí evropského výrobce na úspěšné letouny Dreamliner od Boeingu.

    Hongkongská společnost HKAC, která se specializuje na pronájem letadel, si objednala 40 letadel A320neo a 20 delších verzí A321neo. Aerolinky Spirit Airlines si u Airbusu objednaly 20 letadel A350-1000.

    Obchodní a odborná část 50. mezinárodního aerosalonu na letišti Le Bourget dnes skončila a nejvýznamnější letošní letecký veletrh světa se otevírá do neděle veřejnosti. Aerosalon bývá na Le Bourget každé dva roky a v jeho pořadatelství se toto letiště střídá s letištěm Farnborough u Londýna.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka