Airbus získal na aerosalonu první zakázky na letadla A350

20.06.2013


    Paříž 19. června (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus dnes získal na aerosalonu u Paříže první zakázky na své nejnovější letouny A350 - ty jsou odpovědí Airbusu na světový úspěch stroje 787 Dreamliner od amerického rivala Boeing. Airbus oznámil, že celkově má na nový stroj už 70 závazných objednávek.    První zakázku na 25 letadel A350-900 po napjatých jednáních podala společnost Air France-KLM a její hodnota podle katalogových cen dosahuje 7,2 miliardy dolarů (185 miliard Kč). Později předložila velkou zakázku i společnost Singapore Airlines, a to na 30 letounů A350-900 v hodnotě 8,6 miliardy dolarů. Zakázka zahrnuje rovněž opci na nákup dalších 20 strojů tohoto typu.

    Airbus nicméně v zakázkách na svá nejmodernější a nejúspornější letadla na letišti Le Bourget nadále zaostává za Boeingem. Ten za první dva dny aerosalonu získal více než stovku zakázek na novou verzi Dreamlineru, označenou jako 787-10. Celková katalogová hodnota zakázek dosahuje téměř 30 miliard dolarů.

    Informované zdroje agentuře Reuters řekly, že jednání mezi Airbusem a Air France-KLM o zakázce málem zkrachovala. Přepravce vedl s Airbusem dlouhé spory hlavně o údržbu motorů od britské společnosti Rolls-Royce, nakonec ale tuto otázku vyřešili. Air France tradičně objednává do svých letadel motory od americké General Electric, typ A350 však výlučně používá motory Trent XWB od Rolls-Royce.

    Boeing novou verzi dreamlinerů představil v úterý. Prvním zákazníkem se stala americká letecká společnost United Airlines, objednávky ale už předložily také aerolinky Singapore Airlines a British Airways, a rovněž firmy Air Lease Corporation a GECAS. Letoun bude mít dolet zhruba 13.000 kilometrů a bude moci přepravovat 300 až 330 cestujících.

    Airbus A350 bude mít dolet přes 15.000 kilometrů a ve třech typech velikosti přepraví při standardním rozmístění sedadel 270 až 350 cestujících. Stejně jako Dreamliner je i letadlo A350 vyrobeno z lehkých kompozit s použitím uhlíkových vláken, což zajišťuje podstatně nižší spotřebu. Stroj A350 vzlétl poprvé minulý pátek, na aerosalonu však zatím nedostal povolení.

    Menší objednávku na letoun A350 krátce po oznámení Air France podaly SriLankan Airlines. Objednaly si čtyři letadla a navíc šest modelů A330 v celkové hodnotě 2,6 miliardy dolarů.

    Boeing mezitím získal velkou zakázku od největšího evropského diskontního přepravce Ryanair. Ten chce 75 letadel 737-800 v hodnotě 15,6 miliardy dolarů a dal najevo, že do konce roku by mohl objednat 200 a víc letadel 737 MAX.

    Třicítku nejnovějších verzí letadla 737 MAX, které konkuruje stroji A320neo od Airbusu, dnes objednala také leasingová společnost CIT v hodnotě tří miliard dolarů. CIT rovněž začala "vážně zkoumat" koupi strojů 787-10, řekl její šéf Jeff Knittel.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka