Základní dovednosti G1000, Část 3. Navigace VFR – práce s naplánovanou tratí

04.06.2013

Část 3. Navigace VFR – práce s naplánovanou tratí

Předchozí díly:
Volba frekvencí
Navigace VFR
V předchozím díle lze nahlédnout jak pracovat s plánováním tratě pomocí funkce FPL.

Opakování matka moudrosti / základní členění G1000

PFD (primary flight display) zpravidla na levé části palubní instalace, zobrazuje primární letové přístroje jak je známe z klasického osazení avionikou.
MFD (multifunctional flight display), který bývá na pravé straně instalace palubní desky, zobrazuje mapu, výkony motorů, podrobný letový plán, informace o letištích atd.

Přídání bodu do naplánované trati v rámci PFD
    Pro vložení bodu do naplánované trati – tedy mezi dva existující body tratě bychom marně hledali použitelnou volbu v menu malého okénka FPL. Jestliže má být nový bod před daným jiným bodem, je nutné umístnit kurzor (stiskem tlačítka FMS a rotací velkého tlačítka) na příslušný bod, který má následovat po nově vloženém bodu.    Neb jsme se rozmysleli, že před destinací LKKV navštívíme ještě Chomutov, vložíme na bod L – maják v blízkosti letiště LKKV kurzor a začneme točit malým tlačítkem FMS:

                     

Opakování z minule:
    Jakmile na řádku označeném kurzorem začneme rotovat užším tlačítkem FMS, objeví se další okénko s waypointy nabízející první možnou variantu. Posun na další písmeno v pořadí provádíme větší částí tlačítka, volbu písmena pak užší – menší částí tlačítka FMS.

    Postupně takto navolíme ICAO kód letiště Chomutov a poté stiskneme klávesu ENT na pravé straně panelu PDF.  Kýžený výsledek vypadá pak takto:

                      

    Nyní se nám však přestal na trati hodit bod L, který je pro svoji blízkost LKKV poměrně nadbytečný a chceme jej z plánu odstranit.

Odstranění bodu z naplánované trati

    Jednoduše označme kurzorem (opět stisk a rotace hlavního tlačítka FMS) bod, který zamýšlíme odstranit (na obrázku bod LIMA – L). Máme-li bod označený pak jednoduše použijeme klávesu CLR (zkratka pro anglický výraz CLEAR – vyčistit).  Na obrazovce FPL se nám zobrazí dialogové okno s dotazem „odstranit L?“ nebo-li v AJ „remove L?“:

                      

    Pro volbu OK nebo CANCEL musíme opět použít klávesu FMS a poté skisk ENT pro potvrzení naší volby. Potvrzením volby OK bude bod z naplánované trati odstraněn.

Vytvoření OFFSET pointu (bod relativní k existujícímu bodu)
    Nejprve se řekněme jaký může mít tato funkce význam. Představte si situaci, kdy potřebujete být usazeni v hladině v dané vzdálenosti od existujícího bodu. Jelikož VNAV - vertikální navigace (jak si ukážeme v další části této série) funguje vždy ve vztahu k existujícímu bodu tratě, tedy nikoliv relativně, může tato funkce být poměrně užitečná.

    Pro vytvoření OFFSETu použíjeme tlačítko MENU v aktivním okně FPL (= máme aktivní okénko FPL a stiskeneme tlačítko MENU na pravé části panelu PFD) viz. obrázek a dále pak volbou nabídky CREATE ATK Offset Waypoint:

                      

    Jestliže je bod na trati mezi dvěma body pak můžeme volit pozici nového OFFSET bodu ve smyslu kurzu a vzdálenosti předcházející (znaménko MINUS jako méně) nebo následující  (znaménko PLUS jako více). Chceme-li tedy mít bod 10 NM před Chomutovem pak zvolíme malým tlačítkem FMS při aktivaci nového OFFSETU 10x doleva:

                      

Takto zvolený OFFSET – tedy 10 NM před bodem LKCH – Chomutov potvrdíme nyní klávesou ENT.

    Výsledek se dostaví ve formě nově vloženého bodu na trati předcházejícího letiště v Chomutově.  Na dalším obrázku vidíme jak takový OFFSET bod vypadá v okénku navolené trati.

                      

    Koho tento článek zaujal, může se těšit na další pokračování věnované vertikální navigaci a interpretaci dat navigace na obrazovce PFD.

Autor: Lukáš Kyzlink CPL MEP IR, FI, GLD
Poděkování patří všem co měli tu trpělivost mě učit :)
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka