Lidí s pilotní licencí přibývá, kupují si soukromá letadla

30.05.2013

    Praha 29. května (ČTK) - Lidí s pilotní licencí na motorové letadlo nebo kluzák v Česku rok od roku přibývá. Licenci na motorové letadlo má včetně komerčních pilotů v Česku 3864 lidí, v roce 2008 nedosahoval počet licencí 3000, vyplývá ze statistik Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Podobně v Česku vzrůstá i počet registrovaných letadel. Ta si v poslední době pořizují zejména movitější lidé pro osobní potřebu, členů aeroklubů naopak kvůli finanční náročnosti tohoto sportu ubývá.

    Nárůst počtu letadel a vydaných licencí je odrazem trendu, kdy si zejména podnikatelé kupují soukromá letadla, která pak využívají jako dopravní prostředek při obchodních cestách, uvedl generální tajemník aeroklubu ČR Jiří Dodal. Naopak členů národního aeroklubu, kteří ještě před zhruba patnácti lety představovali většinu lidí se sportovními pilotními licencemi, za poslední tři roky ubylo o 500 na zhruba 6300. Číslo zahrnuje piloty motorových i bezmotorových letounů i parašutisty a členy, kteří vůbec nelétají.

    Postupný úbytek počtu zejména mladých lidí, kteří by se věnovali sportovnímu létání, zaznamenali například v příbramském aeroklubu. Podle předsedy klubové rady Petra Šefra je tento pokles způsobený zejména finanční situací. Výcvik na větroních ročně přijde na 20 až 30 tisíc korun, což je pro řadu rodin příliš. Mladí zájemci o pilotní výcvik se tak podle něj rekrutují především z řad dětí současných členů klubu, kteří jsou leteckými nadšenci.

    Naopak pořízení soukromého letadla už není pro řadu movitějších lidí nedostupné. Starší čtyřmístný letoun v solidním stavu se dnes dá pořídit za milion a půl a menší dvojmístný provozuschopný stroj je možné koupit i za 600.000 korun, uvedl předseda aeroklubu v Šumperku Pavel Kundrata. Výraznější je situace u větroňů, které jsou cenově ještě dostupnější. Letuschopný kluzák se dá pořídit od 100.000 korun, roční náklady na provoz se pak mohou podle šéfa šumperského aeroklubu pohybovat kolem 20.000 korun.

    Licenci na sportovní létání motorovými letouny má v Česku podle UCL 2142 lidí, zbytek připadá na komerční piloty včetně pilotů dopravních letadel. Licenci na kluzák vlastní 4108 lidí. Letadel je v leteckém rejstříku registrováno 2394, stovka z nich připadá na velká dopravní letadla s hmotností nad 5,7 tuny.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

létání

Odpovědět

Datum : 14.06.2013 20:44, Vložil : stanislav .kopac

s komentářem pana Dodala souhlasím a co dál,lidé´získavají,ĺicenci bez jakýchkoliv zkušeností,hlavně že zaplatí a to jde je to vše na velkou diskusi,co areoklub cr ,mlčí,má své problémy a co LŠ Vrchlabí,nositel činnosti všeho našeho dění a létání pro nás všechny,také nic Standa Kopáč

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka