Projekt paralelní dráhy letišti dodá Metroprojekt za 26 mil. Kč.

27.05.2013

    Praha 27. května (ČTK) - Dokumentaci k chystané paralelní vzletové dráze pro Letiště Václava Havla Praha připraví projekční kancelář Metroprojekt Praha spolu s kancelářemi VPÚ Deco a Helica. Vytvoření projektu, inženýrská činnost a autorský dozor nad stavbou letové dráhy, která by měla doplnit nynější letištní systém, vyjde pražské letiště na 26 milionů korun. ČTK to zjistila z věstníku veřejných zakázek. Původní odhady nákladů činily 60 milionů korun.

    Paralelní dráha měla být dokončená už v roce 2010. Termín výstavby odsouvala mimo jiné zdlouhavá jednání s investiční skupinou Penta, která vlastnila pozemky pod plánovanou ranvejí, a následná administrativní příprava stavby. Nyní se jako nejbližší možný termín zahájení provozu na nové vzletové dráze jeví rok 2016.

    Vítězné konsorcium se kromě tvorby projektu bude podílet na komunikaci se státní správou k získání územního rozhodnutí a stavebních povolení. Tato povolení jsou další krokem po získání kladného posudku na novou ranvej, který letiště dostalo od ministerstva životního prostředí říjnu 2011. Souhlas ministerstva se stavbou dráhy ale obsahoval 71 podmínek, které musí letiště splnit. Je mezi nimi například úplné zastavení provozu na celém letišti od půlnoci do 05:29 či pravidelná kontrola hlukových a emisních hodnot.

    Paralelní ranvej by měla sloužit především pro přistání ze směru od Nebušic, zatímco z nynější ranveje budou letadla většinou pouze startovat, a to směrem na Jeneč. Kapacita dráhového systému by měla vzrůst na 72 vzletů a přistání za hodinu z dnešních zhruba 46 v nejvytíženějších časech. Letiště po dokončení nové dráhy počítá s maximální kapacitou 820 vzletů a přistání v průběhu jednoho dne.

    Paralelní dráha má také odlehčit letovému provozu v době, kdy není v provozu hlavní vzletová a přistávací dráha, jako je tomu například i nyní, kdy se hlavní dráha opravuje. Stavba nové ranveje by totiž podle letiště měla utlumit provoz na vedlejší dráze, která je orientovaná směrem na Kladno a severozápadní část Prahy a jejíž využívání podle letiště zatěžuje hlukem na 200.000 obyvatel v těchto lokalitách. Současné opravy hlavní ranveje mají trvat do konce září. Do té doby budou letadla startovat z vedlejší ranveje ve směru na Kladno a přistávat ve směru od Prahy.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka