Ptáte se a my odpovídáme

15.04.2013

Proč letají letadla například z Bangkoku do Vídně pomaleji než tam a proč se létá ve výškach okolo 10 km? Je to způsobeno protivětrem,menší spotřebou paliva nebo čím?

Děkujeme za otázku. Váš dotaz související s délkou letu závisí na rychlosti letounu. U letounu pohybujícího se ve vzdušné mase je nutné rozlišit rychlosti:

IAS- Indikovaná rychlost ,
TAS- Pravá vzdušná rychlost ,
CAS- Skalibrovaná rychlost
GS-  Rychlost vůči zemi

Rychlost ze které lze vyvodit délku letu nad povrchem země je GS. Ta se skládá z rychlosti letounu a rychlosti prostředí. Vzduch jako prostředí se chová jako řidká kapalina a pro zjednodušení si představme loďku která je unášena proudem vody a má vůči břehu rychlost proudu. Pokud ovšem začneme v této loďce pádlovat ve směru unášení tak k rychlosti proudu přidáme ještě rychlost pádlování. V případě opačného směru pádlování bychom naopak museli překonat rychlost prostředí (proudu) která nás unáší. V úplně stejném znění působí na letící objekty vítr. Jejich pohyb urychluje nebo naopak zpomaluje či je vychyluje z plánované trati.

Různé délky letu v různých směrech vyplývají z pohybu vzdušných mas a stálých vzdušných proudů které obíhají v určitých oblastech.

Výška letu naopak souvisí s hustotou vzduchu a spotřebou paliva. Rovněž 75% všech projevů počasí probíhá ve výškách do 25.000ft takže let letounu a pohodlí cestujících není ovlivněno turbulencemi a bouřkovými činnostmi.

Petr Kratochvíl
Flying Academy

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka