Řízení letového provozu zvýšilo zisk o pětinu na 336 milionů Kč.

02.04.2013

    Praha 2. dubna (ČTK) - Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) i přes útlum letecké dopravy nad Českem vykázal v loňském roce meziroční nárůst hrubého zisku o 20 procent. Při stagnaci obratu na zhruba 3,2 miliardy korun loni společnost vydělala 336 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí ŘLP Richard Klíma. Největšími zákazníky byli tradičně první Lufthansa a dále Emirates, Air Berlin a British Airways. ČSA podle množství odebraných služeb skončily páté.

    Zisky ŘLP v předchozích letech rostly ještě výrazněji. Mezi roky 2010 a 2011 se tento ukazatel zvýšil o 38 procent a o rok dříve dokonce o 65 procent. Tehdy ale růst hrubého zisku podporoval trend zvyšování počtu přeletů tuzemského vzdušného prostoru. Vloni těchto pohybů proti roku 2011 ubylo o necelá dvě procenta. Letadel směřujících na největší tuzemské letiště - Letiště Václava Havla Praha ale ubylo o 13 procent.

    Kromě poplatků za navigační služby při přeletu a poskytování informací pro přistávající a startující letadla, které tvoří 94 procent příjmů, profituje ŘLP rovněž z provozování letecké školy. Podle Klímy se výnosy z výcviku vloni meziročně zvýšily o 66 procent. Poskytované služby v této oblasti výrazně rozšířil loňský nákup výcvikového centra ČSA (Czech Airlines Training Centre), doplnil generální ředitel ŘLP Jan Klas. K výcvikovému středisku pro letecké dispečery tím přibylo centrum pro výcvik posádek letadel.

    "Loňského zisku se podařilo dosáhnout prostřednictvím úspor na nákladech a nikoliv zdražováním služeb," zdůraznila společnost. Ceny podle Klímy zůstávají čtvrtým rokem na stejné úrovni.

    V letošním roce ŘLP očekává v českém vzdušném provozu mírný růst leteckého provozu i přesto, že současné potíže leteckých dopravců přetrvají. "Věříme v zastavení poklesu provozu na letišti Praha, stagnaci nebo minimální nárůst startů a přistání předpokládáme na regionálních letištích v Brně, Ostravě a Karlových Varech, jejichž výsledky jsou spojeny především s letní charterovou sezónou," dodal Klas.

    Řízení letového provozu České republiky je státním podnikem, který vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Letiště Václava Havla - Praha, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Zdroj ČTK
wikipedie

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka